Ministria e Jashtme ndan afër 1 milion euro për makina me qira për Samitin e OSBE-së

ina-online
ina-online

31/10/2023

Në dhjetor, Maqedonia do të presë Samitin përfundimtar të OSBE-së si vend kryesues. Në këtë takim pritet që të. vijnë mysafirë të rangut të lartë botëror dhe se tani po bëhen të gjitha parapërgatitjet.

E gjithë kjo do të kushtojë miliona euro. Vetëm për sallën ku do të mbahet samiti janë harxhuar 1.8 milionë euro, ku fitues e tenderit është kompania e shumëpërfolur “Eurovia” si fituese e njohur e shumë tenderëve qeveritar.

Përpos kësaj gati 1 milion euro do të shkojnë për sigurimin e makinave që do të jenë në dispozicion për bartjen e mysafirëve. Në vend të blerjes së veturave, portali “Republika” njofton. se MPJ do të paguajë 960 mijë euro për marrjen me qira të automjeteve për ministrat dhe delegacionet e vendeve pjesëmarrëse.

Tenderi ka përfunduar, dhe tashmë janë lidhur dy kontrata me kompaninë “ABC Rent a Car Tours” DOOEL Shkup. Ajo që është interesante në kontratë është se automjetet nuk duhet të kenë më shumë se 200 mijë kilometra.

“Mjetet duhet të jenë në gjendje të rregullt teknikisht, me pamje të brendshme dhe të jashtme përfaqësuese dhe me rezervuar të mbushur me karburant. Kilometrazhet e veturave të pasagjerëve VIP në ditën e dorëzimit (24.11.2023) nuk duhet të kalojnë 200.000 kilometra”, thuhet në kontratën e prokurimit.

Është e paqartë pse Ministria e Punëve të Jashtme vendosi të marrë me qira një automjet me gati 200 mijë kilometra të kaluara, kur për gati një milion euro mund të blesh tre duzina automjete të reja të forta që kushtojnë rreth 30 mijë euro.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

blinken cameron shkup

Lavrov ateroi në Shkup, por përpos Blinkenit u larguan edhe Borell dhe Kameron

lavrov bujar osmani

24info: Lavrov kundër Kosovës së pavarur, Osmani u grind me të gjithë për ta sjellë në Shkup

jeton abdullahu flamuri

Flet tetovari që ngriti flamurin kombëtar pranë kishës në Kodrën e Diellit

blinken lavrov

Blinken dhe Lavrov nuk u përpoqën në Shkup, sekretari amerikan u largua për Izrael pa mbërritur kryediplomati rus

Kovacevski

Kovaçevski: Qytetarët nuk e duan izolimin, ashtu siç ndodhi për 11 vjet

shen-naum2-696x466

Ahmet Zogu a e shiti Shën Naumin? Truku në vendimin e gjykatës së Hagës

adriatik lapaj

Lapaj: Nuk ndihem mirë që Shqipëria 30 vite s’ka bërë asgjë për shqiptarët e Maqedonisë

Borell

Borrell: Lavrovi në Shkup duhet të dëgjojë se përse e dënojmë Rusinë!

borel-kovacevski

Borell porosi partive politike në Maqedoni: Nuk duhet të ketë ndarje për BE-në, miratoni ndryshimet kushtetuese

INFO

NA NDIQ