MPTJ-ja reagon ndaj Micotakisit: Zbatimi i Marrëveshjes së Prespës, obligim për dy palët

Picture of INA
INA

28/06/2024

Ministria e Punëve dhe Tregtisë së Jashtme e Maqedonisë së Veriut ka reaguar ndaj informacionit të fundit, ku thuhet se Micotakis i Greqisë e ka njoftuar Këshillin Europian se krerët e RMV-së nuk respektojnë Marrëveshjen e Prespës, transmeton TV21.

Në reagimin e MPTJ-së së Maqedonisë së Veriut thuhet se në tërësi respektohen obligimet e ndërmarra nga marrëveshjet ndërkombëtare, nënshkruese e të cilave është Republika e Maqedonisë së Veriut, përfshirë edhe ato nga Marrëveshja e Prespës.

“Por përkujtojmë se zbatimi i saj është obligim edhe për dy palët”, thonë nga MPTJ-ja.

Njëherit e riafirmojmë gatishmërinë për shfrytëzim të të gjitha mundësive që ofron Marrëveshja e Prespës për fuqizim të mëtejmë të bashkëpunimit bilateral në të gjitha fushat e interesit të përbashkët.

Në tërësi mbetemi të përkushtuar për realizimin e procesit integrues europian nëpërmjet rrumbullakimit dhe përmirësimit të reformave të filluara për anëtarësim në BE, si prioritet i jashtëm – politik i yni”./TV21

TË FUNDIT
1 min
Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!
21 minuta
“Me mur të gjallë’ do ta mbrojmë tokën”/ Banorët e Koliçanit të Poshtëm të vendosur, nuk lejojnë vendosjen e fotovoltaikëve
1 orë
Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra
2 orë
Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal
2 orë
Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!

ME TE LEXUARA

1 ditë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
2 orë
Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor
23 orë
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive
17 orë
Kallëzim penal kundër Drin Ahmetit dhe personave tjerë për keqpërdorime
1 ditë
Fluks i madh i makinave në Qafë Thanë

LEXO MË SHUMË

ilire dauti

Dauti: S’do lejojmë që për fatin e shqiptarëve të vendosin maqedonasit!

Screenshot_20240723-135214~2

“Me mur të gjallë’ do ta mbrojmë tokën”/ Banorët e Koliçanit të Poshtëm të vendosur, nuk lejojnë vendosjen e fotovoltaikëve

ebfbb2a6-0ee4-4e34-94e6-f8889d4204f1

Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

IMG_4633

Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal

Adnan Azizi

Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!

blerim-bexheti

Modeli irlandez dhe belg për ndarje të territorit të Maqedonisë, Bexheti: Opinioni ka pasur dyshime edhe për kryeministrin shqiptar, por u bë

blerim bexheti

Bexheti: Të kërkosh rregullim të ri kushtetues, nuk është e rrezikshme

pasaporta dokumente personale

Toshkovski: Po stabilizohet gjendja me dhënien e dokumenteve personale

Onkologija Onkologjia shkup

Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor

INFO

NA NDIQ