Mrekullia e shqiptarit, ‘mbret’ në Zvicër…

0

I përkryer si sulmues. Nuk ka më shumë se 21 vjet! Është fjala për djaloshin nga Kosova, Albian Ajeti, futbollist i skuadrës së mirënjohur në Zvicër, Baseli. Ajeti është mbret i shënuesve në elitën e futbollit zviceran. Ai është shënuesi më i mirë në kampionat, me 17 gola të realizuara, dy më shumë se Guillaume Hoarau i Young Boysit. Ajeti dëshmoi klasin e tij edhe në takimin e fundit të kampionatit, duke shënuar për Baselin.

Në stadiumin “St. Jakob Park”, para 25161 shikuesve, Baseli barazoi me rezultat 2:2 me Luzernin dhe janë nënkampion të Zvicrës. Golat i shënuan për Baselin: Elyounoussi (17’) e Ajeti (82’) dhe për Luzernin: Schulz (9’) e Schürpf (85’). Ajeti luajti titullar për Baselin, kurse Shkëlqim Demhasaj e Idriz Voca standardë për Luzernin, ky i fundit u zëvendësua në minutën e 81-të. Baseli përfundoi në vend të dytë me 69 pikë, ndërsa Luzerni është i treti me 54 sosh.

Shënuesit më të mirë

Ajeti (Baseli) 17

Hoarau (Young Boysi) 15

Nsame (Young Boysi) 13

Spielmann (ThunI) 13

Assale (Young BoysI) 12

Frey (Zurich) 12

Komentet

komentet