Muaji i tretë shkollor pa libra! Shaqiri: Për dallim nga viti i kaluar, tani problem është një gjeneratë

INA
INA

30/10/2023

Për hymë në muajin e tretë të vitit shkollor ndërsa nxënësit e klasave të gjashta ende nuk kanë marrë librat shkollor, përcjell TV21. Ata po vazhdojnë të mësojnë përmes shënimeve dhe librave të fotokopjuar. Por ministri i arsimit Jeton Shaqiri thotë se për dallim nga viti i kaluar kur mungonin më shumë libra, tani thotë se këtë vit problem janë vetëm librat e një gjenerate. Ai ja hedh fajin edhe disa shkollave, për të cilat thotë se librat janë dorëzuar, por nuk i kanë shpërndarë te nxënësit.

“Këtë vit shkollor për dallim nga viti i kaluar flasim vetëm për një gjeneratë. E gjithë çështja për librat është bëhet fjalë vetëm për librat e klasës së 6-të. Në periudhë të shtypjes, përpunim, grafike, teknike dhe dorëzim të librave, të gjitha informacionet që i kam dorëzuar si ministri. Javën e kaluar nga operatori ekonomik na kanë informuar se kanë dorëzuar në pjesën më të madhe të shkollave fillore në Shkup dhe në qytetet tjera”, theksoi Jeton Shaqiri – Ministër i Arsimit dhe Shkencës.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

f4369ab0-8bde-455d-8ade-31568e4496cf

Artisti Mustafa Imeri-Tafa i bashkangjitet Lëvizjes Demokratike të Izet Mexhitit

Screenshot_2023-12-11-16-52-33-840_com.instagram.android-edit

Luizi fillon një projekt të madh në Shkup (video)

policia-kosoves

Kosovari erdhi për dasmën e vëllait, hodhi nga kati i 6-të i hotelit të dashurën argjentinase (FOTO)

Jeton Shaqiri

Shaqiri: Rasti me shkollën në Çashkë tregon se ende nuk mundemi të flasim për integrim ndëretnik në arsim

vucic kendon

Vuçiq eskalon, publikohet videoja ku këndon dhe kërcen me një këngë që feston vrasjet e policëve

fatmir mexhiti

Mexhiti: Brenda 6 muajve do të bashkohen klinikat, nuk do të ketë 66 drejtor dhe 33 këshilla drejtues

artan grubi

Grubi: Po përparon procesi i ndërtimit të objektit të Teatrit dhe Bibliotekës së Tetovës

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Janë përgatitur ndryshimet e kodit zgjedhor, Ministria e Drejtësisë jep detaje

Putin Yekaterina Duntsova

Kush është 40-vjeçarja që sfidon Putin, synon të rrëzojë nga froni kreun e Kremlinit

INFO

NA NDIQ