Mucunski: Mbetemi një anëtar i besueshëm i NATO-s me një kontribut të rëndësishëm për paqen globale

Picture of INA
INA

25/06/2024

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Timço Mucunski njofton se sot në kuadër të vizitës së parë biznesore në Bruksel, në selinë e Aleancës ka realizuar një takim pune me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg.

“Në takimin, i cili po zhvillohet në prag të përgatitjeve të përgjithshme për përkujtimin e 75-vjetorit të themelimit të NATO-s, theksova se qeveria e re është e vendosur në mënyrë të vendosur për proceset reformuese, si dhe për sigurimin e paqes së përbashkët dhe sigurinë.

Në fokus të bisedimeve ishte situata aktuale në vendet e Ballkanit Perëndimor si rajon me rëndësi strategjike për NATO-n dhe nevoja për përshpejtimin e proceseve integruese euroatlantike.

“Vazhdimi i koordinimit të ngushtë dhe aktiviteteve të përbashkëta të NATO-s dhe BE-së është veçanërisht i rëndësishëm, në radhë të parë përmes përshpejtimit të proceseve integruese evropiane dhe euroatlantike të vendeve të rajonit, i cili është veçanërisht i rëndësishëm për konsolidimin e stabilitetit rajonal, sigurisë dhe prosperitet”, theksoi Mucunski.

Në takim u përshëndet suksesi i vendit në lidhje me pragun e arritur prej më shumë se 2% të BPV-së për mbrojtje, që është një tregues se vendi është një aleat i besueshëm i NATO-s i përkushtuar për ruajtjen e stabilitetit transatlantik.

Në të njëjtën kohë, me këtë rast, theksojnë nga MPJ, Mucunski e njohu bashkëbiseduesin me prioritetet e Programit të Punës së Qeverisë së re dhe fokusin që do të vendoset në proceset reformuese, duke theksuar vendosmërinë për kontributin tonë të mëtutjeshëm në sigurimin e paqes dhe sigurisë së përbashkët. të zonës euroatlantike.

Bashkëbiseduesit, shtojnë nga atje, rikonfirmuan mbështetjen e tyre për Ukrainën, si dhe dënimin e tyre të ashpër të agresionit ushtarak rus dhe shkëmbyen mendime për situatën në Lindjen e Mesme dhe çështje të tjera aktuale të natyrës së jashtme-politike dhe të sigurisë./Telegrafi/

TË FUNDIT
3 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
4 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
4 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
4 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
4 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

ME TE LEXUARA

1 ditë
“BDI-ja po dështon edhe në opozitë” – Arben Taravari reagon për dy modelet që shqyrtohen nga ekspertët e BDI-së
7 orë
Mexhiti fton mërgimtarët në takim në Çarshinë e Shkupit
3 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
1 ditë
Osmani i reagon VLEN-it, i quan vasal, por nga VLEN i kundërpërgjigjen
7 orë
Nga 30 zjarre të hapura, 9 vatra janë ende aktive
1 ditë
Mickoski: Bullgaria s’ka energji për dialog!
7 orë
“Ujësjellës dhe Kanalizim”: Përdoreni ujin për pije, jo për t’i “flladitur” oborret e rrugët!
1 ditë
Mërgimtarët gjallërojnë Tetovën, por ankohen për çmime të larta: Më shtrenjtë se në Zvicër!

LEXO MË SHUMË

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

tvsh-ime

Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

Kim Mehmeti

Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!

mickoski orban

Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!

INFO

NA NDIQ