Mucunski: Qeveria do të vazhdojë me harmonizimin e politikës së jashtme me atë të BE-së

Picture of INA
INA

11/07/2024

“Vizita e delegacionit qeveritar të kryesuar nga kryeministri Hristijan Mickoski në SHBA, përveç pjesëmarrjes në Samitin e NATO-s, ka edhe karakter bilateral”, thotë ministri i Punëve të Jashtme dhe Tregtisë së Jashtme Timço Mucunski, kumtoi MPJ.

Mucunski thekson se marrëdhëniet bilaterale me theks të veçantë në bashkëpunimin ekonomik ishin në fokus të ditëve të para të vizitës në SHBA.

“Kryeministri Mickoski paralajmëroi një investim të ri, i cili paraqet një nga sukseset e para të mëdha ekonomike të qeverisë së re. “Vaptek” do të investojë edhe 35 milionë euro shtesë dhe do të hapen 100 vende të reja pune në vend”, tha Mucunski, duke theksuar se vendimi është marrë gjatë vizitës së tyre në Washington.

Ai informon edhe për takime të shumta me kongresmenë me ndikim në të cilat është folur për forcimin e partneritetit strategjik me SHBA-në, si dhe për rolin e vendit në skenën ndërkombëtare.

“Në takime u konfirmua roli i vendit si anëtar i afirmuar i Aleancës së NATO-s, i cili në vazhdimësi kontribuon në forcimin e sigurisë së përgjithshme transatlantike. Gjithashtu u theksua se Qeveria e re e Maqedonisë është mbështetëse dhe do të vazhdojë me politikën e respektimit 100% me politikën e përbashkët të jashtme dhe të sigurisë të BE-së, e cila është e rëndësishme për stabilitetin e vendit dhe rajonit”, thekson Mucunski.

TË FUNDIT
9 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
12 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur
14 orë
Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin
15 orë
Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik
15 orë
Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

ME TE LEXUARA

15 orë
Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit
15 orë
Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik
22 orë
Deri 41 gradë, ky është moti për sot
14 orë
Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin
21 orë
Mickoski: Marrëdhëniet e mira fqinjësore janë rrugë me dy kahje, pyetja e vërtetë është pse Greqia nuk e respekton Marrëveshjen e Prespës
12 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur
18 orë
Memedi: Janë ndërmarrë masat për rastin e foshnjes 4 muajshe, do ketë përgjegjësi
9 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
17 orë
Fari Hiseni nga LD: BDI në foltore e paraqet veten si shqiponjë, ndërsa në negociata bëhet një kanarinë

LEXO MË SHUMË

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

Arben Fetai Qeveri

Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

63cca913-aa66-4fdf-a82b-8dc41175a33c

Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin

natasha gaber

Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik

kameramedia

Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

Tabanoc kufi

Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc

zjarr sllupçan

26 zjarre në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut

Fronti evropian ali ahmeti

BDI porosi VLEN-it: I keni kaluar vijat e kuqe, do të përballeni me rezistencën e çdo shqiptari

foshnje bebe

Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital

INFO

NA NDIQ