Mucunski takon përfaqësuesit ndërkombëtar në Bruksel/ Negociatat me BE-në duhet të vazhdojnë pa vonesa

Picture of INA
INA

27/06/2024

Ministri i Punëve të Jashtme dhe Tregtisë Timço Mucunski, gjatë vizitës së parë zyrtare në Bruksel siguroi se vendi do të ndjek rrugën evropiane, por sipas tij, pa kushtëzime të ndonjë kërkese dypalëshe.

“Ne duhet të gjejmë një mënyrë që do të lejojë vazhdimin e negociatave me Bashkimin Evropian, pa vonesa të imponuara në bazë të një kërkese dypalëshe” – tha Timço Mucunski, ministër i Punëve të Jashtme dhe Tregtisë.

Edhe pse procesi eurointegrues është zgjatur me vite, për Ministrin Timço Mucunski e rëndësishme është që të ruhet besueshmëria e procesit, e cila do të kontribuojë në integrimin gradual përpara anëtarësimit.

“Negociatat e anëtarësimit në BE janë mënyra më e mirë për të siguruar pakthyeshmërinë e reformës sociale dhe zhvillimit demokratik në vend, dhe ne duhet të gjejmë një mënyrë që do të lejojë vazhdimin e negociatave me BE-në, pa vonesa të imponuara në bazë të kërkese bilaterale” – tha Timço Mucunski, ministër i Punëve të Jashtme dhe Tregtisë.

Këto qendrime të Mucunskit vijnë pas takime intensive me eurodeputetët në Parlamentin Evropian, ku mes tjerash u shpreh falenderues për mbështetjen që i është dhënë vendit në procesin e anëtarësimit në BE, duke shprehur bindjen që ajo të vazhdojë edhe në periudhën e ardhshme. Për të ecur përpara në rrugën eurointegruese vendi duhet të bëj ndryshimet kushtetuese, që nënkuptojnë futjen e bullgarëve dhe etnive tjera në Kushtetutë

TË FUNDIT
51 minuta
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
1 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
3 orë
LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë
3 orë
Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë
3 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës

ME TE LEXUARA

2 ditë
Vrasje e trefishtë në Memaliaj në Shqipëri
8 orë
Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar
1 ditë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve
8 orë
Hotelet në Sarandë dhe Ksamil ulin çmimet, nisin fushata në rrjete sociale
1 ditë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara

LEXO MË SHUMË

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

fature-market

LSM: Shpenzimet për një familje në Maqedoni për muajin korrik, 60.570 denarë

arben taravari

Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës

sleep-gjumi-baby

Qeveria VMRO dhe VLEN parasheh masa të reja për rritjen e natalitetit

Saranda

Hotelet në Sarandë dhe Ksamil ulin çmimet, nisin fushata në rrjete sociale

liqeni i ujmanit

Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar

Tabanoc kufi

LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

INFO

NA NDIQ