Muharrem Saliu, shqiptari i parë që kandidon për eurodeputet: Më duhen 30 mijë vota!

Picture of ina-online
ina-online

25/05/2024

Shqiptarët historikisht kanë pasur probleme me përfaqësimin në arenën ndërkombëtare. Figurat nuk kanë munguar, por dakordësia po. Plaga më e madhe e vendit tonë është Konferenca e Londrës e vitit 1913, ku humbëm 40% të territoreve për shkak të pafuqisë për t’u dëgjuar nga fuqitë e mëdha.

Sot kur kanë kaluar më shumë se 100 vite situata duket shumë më ndryshe. Ky shekull duket se do të jetë i shqiptarëve! Kemi dy kryeministra shqiptarë në Ballkan, po ashtu shqiptarët e Malit të Zi dhe Maqedonisë së Veriut janë faktorë të stabilitetit politik në këto vende. Pa harruar shkenctarët,sportistët e artistë me origjinë shqiptare që kanë ndikim botëror.

Në vazhdën e këtyre zhvillimeve pozitive një lajm i bukur na vjen përtej Adriatikut, në Italinë fqinje. Muharrem Saliu është kandidati i parë shqiptar që synon Parlamentin Europian. Biznesmeni i njohur, me origjinë nga Medvegja, ka arritur të sigurojë kandidaturën nën siglën e koalicionit ‘Stati Uniti d’Europa’.

‘Kam vendosur të kandidoj pas një ekperience të gjatë në partitë politike. Kam qenë shumë aktiv prej vitesh në Itali, por dhe në vende të tjera. Kam kontribuar dhe në Medvegjë, duke qenë se jam shqiptari Serbisë.

‘Mendoj se mund të fitoj nëse shqiptarët më japin mbështetje të madhe. Besoj se mund t’ia dal mbanë dhe të jem një zë mjaft i rëndësishëm për ta.

‘Na duhen 30 mijë vota dhe besoj se mund t’i arrij. Kemi nevojë për përfaqësim dhe ska më mire se unë të zgjidhem, pasi për të gjithë ne është një hap shumë pozitiv’, thotë ai ndër të tjera.

TË FUNDIT
15 orë
Tribune de Genėve: Një gazetar shqiptar në Gjenevë kërkon ngritjen e bustit të heroit zviceran Guillaume Tell në Kosovë
17 orë
Një djalosh shqiptar krijon kompaninë e parë të Inteligjencës Artificiale në Itali me vlerë mbi 1 miliardë dollarë
1 ditë
Konsullata e Kosovës në Nju Jork, shënoi 25-vjetorin e Çlirimit të Kosovës
1 ditë
Kosova me 10 medalje në finalen e NEO - shkencës në New Jersey, këta janë fëmijët heronjë
1 ditë
“8 milionë euro i kam për shpenzime personale”/ Gazetari i njohur tregon rastin e një shqiptari që kishte habitur policinë në Dubai

ME TE LEXUARA

1 ditë
Kosova me 10 medalje në finalen e NEO - shkencës në New Jersey, këta janë fëmijët heronjë
1 ditë
Konsullata e Kosovës në Nju Jork, shënoi 25-vjetorin e Çlirimit të Kosovës
17 orë
Një djalosh shqiptar krijon kompaninë e parë të Inteligjencës Artificiale në Itali me vlerë mbi 1 miliardë dollarë
15 orë
Tribune de Genėve: Një gazetar shqiptar në Gjenevë kërkon ngritjen e bustit të heroit zviceran Guillaume Tell në Kosovë

LEXO MË SHUMË

nefail maliqi

Tribune de Genėve: Një gazetar shqiptar në Gjenevë kërkon ngritjen e bustit të heroit zviceran Guillaume Tell në Kosovë

Uljan Sharka

Një djalosh shqiptar krijon kompaninë e parë të Inteligjencës Artificiale në Itali me vlerë mbi 1 miliardë dollarë

IMG_2979

Konsullata e Kosovës në Nju Jork, shënoi 25-vjetorin e Çlirimit të Kosovës

IMG_2986

Kosova me 10 medalje në finalen e NEO – shkencës në New Jersey, këta janë fëmijët heronjë

Dubai Police Patrol, Dubai, UAE.

“8 milionë euro i kam për shpenzime personale”/ Gazetari i njohur tregon rastin e një shqiptari që kishte habitur policinë në Dubai

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

drejtesi gjyq

FOTO/Detaje nga gjykimi për vrasjen e ekonomistes nga Kosova në Zvicër, nëna e saj gati sa nuk rrëzohet

euroo

Si janë pensionet në Gjermani, sa dhe ku duhet të punoni për një pension të mirë?

Screenshot_2024-06-11-22-02-33-046_com.facebook.katana-edit

Shqiptarja Sabrina Vela nxënësja më e mirë (Valedictorian) në shkollë të mesme, Staten Island

INFO

NA NDIQ