Muja i reagon BE-së: Këto sjellje të Serbisë ju duken evropiane!

INA
INA

10 Gusht, 2023

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja, i ka reaguar Bashkimit Evropian që përmes zëdhënësit të saj, Petër Stano, ka deklaruar se ”Kosova nuk ka pasur sjellje evropiane”, duke iu referuar situatës së muajve të kaluar në Veri.

Ja reagimi i plotë i Armend Mujës:

Respektimi i ligjshmërisë, kushtetutshmërisë dhe sovranitetit, nuk qenka sjellje evropiane e si e tillë qenka ndëshkuar nga BE. Më lejoni të listoj një varg sjelljesh “evropiane” të Serbisë, të cilat kanë kaluar pa ndëshkim nga ana e BE-së:

– Dhjetëra baza ushtarake në kufi me Kosovën
– Rritja e gjendjes së gatishmërisë së ushtrisë disa herë brenda viteve të fundit
– Fluturimi i Mig-ave në kufirin me Kosovën
– Mosbashkëpunimi në zgjidhjen e çështjes së targave, ku pas 6 muajsh negociata Serbia nuk zgjedh asnjë nga opsionet e BE-së
– Mungesa e bashkëpunimit e zbatimit nga Serbia e udhërrëfyesit të marrëveshjes së energjisë
– Kërcënimet dhe kriza e shkaktuar në fund korrik 2022
– Kërcënimi e shantazhimi, djegia e veturave të serbëve të Kosovës për të mos lejuar regjistrimin e targave legale
– Prodhimi i targave ilegale, edhe pas dakordimit të nëntorit 2022
– Urdhëri për braktisje të institucioneve në nëntor 2022 të serbëve të Kosovës, që solli në dorëheqjen e kryetarëve
– Ngritja e barrikadave dhe organizimi i grupeve kriminale në komunat në veri
– Nxitja përsëri e mospjesëmarrjes në zgjedhje
– Dhuna dhe sulmet ndaj Kfor-it, Policisë së Kosovës dhe gazetarëve
– Rrëmbimi i 3 policëve të Kosovës, brenda territorit të vendit tonë
– Refuzimi i nënshkrimit të marrëveshjeve të Brukselit dhe Ohrit
– Shkelja e marrëveshjeve të Brukselit dhe Ohrit

Një sjellje tjetër tejet “evropiane” e Serbisë, është edhe mosvendosja e sanksioneve ndaj Rusisë dënimit të agresionit të këtyre të fundit ndaj Ukrainës.

Ky reagim i Stanos, qartazi është dëshmi, fakt e konfirmim i brengës së 56 nënshkruesve të letrës së dërguar.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

edi rama

Mediumi “FT” del me korrigjim për intervistën e Ramës: “Toka e askujt”, e ka pasur vetëm për Veriun, jo për gjithë Kosovën

edita

Edita Tahiri reagon ashpër pas intervistës së Ramës në “FT”: Të hulumtohet origjina kombëtare e tij

IMG_5720

Policët Shqiptarë në Amerikë, krijojnë fond humanitar për familjen e policit të vrarë në veri të Kosovës, Afrim Bunjaku

biden

Komuniteti shqiptaro-amerikan letër presidentit Biden, shpreh shqetësim për rrezikun nga Serbia

IMG_5719

Politikani serb: Radoiçiq u mor vesh me autoritetet serbe, prandaj u lirua

Jeff_Hovenier

Hovenier i kthen përgjigje Osmanit: SHBA e gatshme ta këshillojë Kosovën për draft-statutin e Asociacionit

shaip kamberi

Kamberi: Ndikimi i politikës serbe në drejtësi është fatal, por, me aktin e sotëm, ajo po merr epitetin e shtetit “sponsor të terrorizmit”

Qeveria-Kurti

Lirimi i Radoiçiqit, vjen reagimi nga kabineti i Kryeministrit Kurti

kufijte-780x380-1-1

Hapet pikëkalimi kufitar në Bërnjak

INFO

NA NDIQ