Mungesa e autobusëve revolton qytetarët: Kjo nuk durohet më, është shumë e vështirë

Picture of INA
INA

06/06/2024

“A është rëndë që të merret frymë brenda? Nuk ka as ku të hyjmë brenda, një orë të presësh 9, kjo është e turpshme”.

Kështu ndjeheshin ata qytetarë që arritën të gjejnë vend për të qëndruar në këmbë në autobusët e transportit publik në Shkup. Të tjerët u detyruan të vazhdojnë të presin autobusin tjetër dhe të tentojnë të gjejnë vend.

“Kjo nuk durohet më, udhëtoj nga Putniku deri këtu por vërtetë është e vështirë. Shumë rrëmujë dhe nuk ka autobusë, unë zakonisht udhëtoj me 7-en dhe dje e prita mbi një orë dhe pas një ore erdhi një mbi 100 persona ishin në një autobus e sot është e ngjashme a duhet të kthemë prapë edhe me dy autobusë”, deklaroi një qytetar.

“Nëntën e presim shumë dhe kjo nuk është në rregull se në çfarë shteti jetojmë, problem i madh, turp, qyteti kryesor i Maqedonisë dhe të pritet kaq shumë për autobus vërtet është e turpshme. Sa kohë pritni? Ndoshta gjysmë orë ndoshta dhe një orë. Edhe në mëngjes ishte e njëjta situatë? Po, po”, tha një qytetare.

“Jo nuk ka autobusë, as në mëngjes, as në drekë e as në mbrëmje ja 57-shin mbi 20 minuta e pres”, u shpreh një qytetar.

Me këtë situatë prej ditësh përballen shumë qytetarë të cilët udhëtojnë me linjat e autobusëve me numër 9, 19 dhe 20. Qyteti i Shkupit dhe Ndërmarrja për Qarkullim Publik as sot nuk u përgjigjën në pyetjen se përse është krijuar ky kaos me transportin publik e sidomos me linjat private.

Sipas informatave tona, shkak i reduktimit të linjave private sidomos atyre me numër 9, 19, dhe 20 është mos pagesa e subvencioneve ndaj vozitësve të këtyre linjave të cilët janë detyruar të reduktojnë qarkullimin deri në 40 % si shkak i mos pasjes së mjeteve për të blerë derivate. /Alsat.mk

TË FUNDIT
46 minuta
Mexhiti: Asnjë Ivan Stoilkoviç nuk mundet kurrë që t’i ndryshojë faktet e kryera!
52 minuta
Sali: për shqiptarët ky rotacion politik nënkupton edhe rotacion në jetën e tyre reale, sepse më 2024 po përfundojnë vitet e letargjisë
1 orë
Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri
1 orë
Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …
1 orë
Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike

ME TE LEXUARA

2 orë
Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë
1 ditë
Diploma të falsifikuara në Strugë, kapet një person
21 orë
Kontinjerët plot me plehëra, qytetarët frikësohen nga epidemitë
2 orë
Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë
1 ditë
Kasami në takim me Vanhoutte: Plan ambicioz për rrugën eurointegruese të RMV-së

LEXO MË SHUMË

Foto

Mexhiti: Asnjë Ivan Stoilkoviç nuk mundet kurrë që t’i ndryshojë faktet e kryera!

shefii 2 (1)

Sali: për shqiptarët ky rotacion politik nënkupton edhe rotacion në jetën e tyre reale, sepse më 2024 po përfundojnë vitet e letargjisë

Angela Ageler

Ageler kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

FB_IMG_1718965756133

Taravari: Kalojmë në veprim, këto janë synimet tona, integrimet evropiane, heqja e 20% …

4a80d4fb-369e-4972-951f-6704aa84eccf

Durmishi: Po nisim një proces të ri të rimëkëmbjes ekonomike

IMG_3408

Arben Fetai: Këto janë prioritetet dhe katër shtyllat e VLEN në Qeverinë e re

kasami

Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë

Foto

Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë

policia-maqedonise-598x330

Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja

INFO

NA NDIQ