Mungesa e reshjeve të shiut dhe borës mund të ketë pasoja për bujqit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/01/2023

Shfrytëzimi intensiv i ujërave dhe mungesa e reshjeve të borës dhe shiut nuk premton pranverë të mirë për bujqësinë, thonë njohësit e rrethanave hidrobiologjike. Ata kërkojnë që uji të shfrytëzohet në mënyrë sa më racionale.

“Në mënyrë shtesë këtu ndodhi që dimri të jetë shumë i varfër në aspekt të reshjeve të borës dhe tani nëse e marrim parasysh edhe këtë faktor, të mos ketë mbushje të maleve me ujë, në gjendje të fortë, tani mbetet të shpresojmë në një pranverë të pasur me reshje të shiut dhe me borë eventuale në shkurt. Në një situatë të tillë mbetet të ulet përdorimi I ujit sa më shumë të jetë e mundur, pasi tani ato janë në minimum të akumulimeve dhe të njëjtat do të na duhen për ujitje të sipërfaqeve bujqësore në periudhën e verës”, deklaroi Ivan Radovski, profesor.

Radovski një ndër faktorët që ka ndikuar në uljen e nivelit të ujërave është edhe stimulimi për prodhimin e energjisë elektrike.

“Vjeshta ishte e pasur me reshje, tetori dhe nëntori ishin të pasura me shi dhe ai ujë në pjesën më të madhe u harxhua në akumulimet për prodhim të energjisë elektrike, prandaj gjendja është kështu si është me liqenin e Tikveshit. Ajo nuk është për shkak të temperaturave shumë të larta, por kjo është për shkak të shfrytëzimit të ujërave kur ato janë më të nevojshme në kushte kur energjia elektrike është shumë e shtrenjtë, prandaj edhe prodhimtaria e të gjitha kapaciteteve të burimeve energjetike ishte e stimuluar”, tha Ivan Radovski, profesor.

Sipas të dhënave të entit hidrometeorologjik, dhjetori i vitit 2022 në Maqedoninë e Veriut, ishte për 3,4 gradë Celsius më i lartë se mesatarja e dhjetë viteve të fundit. /Alsat

TË FUNDIT
2 orë
Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)
2 orë
Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova
3 orë
Ilir Meta: Ja pse e mbështeta VMRO-DPMNE-në?
4 orë
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
5 orë
Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

ME TE LEXUARA

10 orë
Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe
8 orë
Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!
7 orë
Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor
1 ditë
Rivotim në Zhelinë, Gjykata vendosi, VLEN: Drejtësia fitoi
5 orë
Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë
17 orë
Paradite mot me diell dhe i ngrohtë, pasdite në disa pjesë të Maqedonisë së Veriut pritet shi dhe bubullima
4 orë
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)

IMG_2207

Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova

meta

Ilir Meta: Ja pse e mbështeta VMRO-DPMNE-në?

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive

Screenshot-31

Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

IMG_2195

Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

Gordana Siljanovska Davkova

Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!

Screenshot_2024-05-18-15-32-20-219_com.android.chrome-edit

Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe

IMG_2192

Deputetja shqiptare do ta udhëheq seancën konstituive të përbërjes së re parlamentare

INFO

NA NDIQ