Mungesa e Vitamina D zvogëlon jetëgjatësinë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

19/01/2023

Vitamina D konsiderohet thelbësore për shëndetin e përgjithshëm, por edhe për parandalimin e vdekjeve të parakohshme. Sipas një studimi më të ri dhe më të gjatë të publikuar në Annals of Internal Medicine, është konfirmuar një lidhje midis mungesës së vitaminës së diellit dhe niveleve të larta të vdekshmërisë.

Studiuesit nga Universiteti i Australisë Jugore, Adelaide, Australia e Jugut kryen një studim jo-linear të rastësisë bazuar në randomizimin Mendelian në 307,601 pjesëmarrës nga baza e të dhënave Biobank në Mbretërinë e Bashkuar nga Mbretëria e Bashkuar. Ata vlerësuan të dhëna gjenetike që do të sugjeronin një rol shkakësor të përqendrimit të ulët të vitaminës D në vdekshmëri.

Ndër të dhënat gjenetike që ata vlerësuan ishin matjet e 25-hidroksivitaminës D (25-(OH) D) të pjesëmarrësve. Ata gjithashtu regjistruan dhe analizuan të dhënat e vdekshmërisë për të gjitha shkaqet dhe ato specifike.Gjatë 14 viteve të ndjekjes së hulumtimit, autorët zbuluan se rreziku i vdekjes zvogëlohej ndjeshëm me rritjen e përqendrimeve të vitaminës D dhe efektet më të forta u panë në ato me mungesë të rëndë.

Në fakt, ata vunë në dukje se vlerësimet e fundit të prevalencës së mungesës së rëndë të vitaminës D variojnë nga 5 në 50% të popullsisë, me norma që ndryshojnë sipas vendndodhjes gjeografike dhe karakteristikave të popullsisë.

Gjetjet specifike tregojnë nevojën për strategji të shëndetit publik për të mbajtur nivelet e vitaminës D në nivele të shëndetshme.

TË FUNDIT
3 ditë
Deputeti Shaqiri takoi komandant Dunavin në burgun e Idrizovës (FOTO)
1 javë
Mexhi jep lajmin e mirë: Kalojmë në veprim për Tetovën
1 javë
Moti sot me diell dhe i ngrohtë, deri 34 gradë
2 javë
Parashikimi i motit
3 javë
Mickoski në takim me Geer: Qeveria do të vazhdojë bashkëpunimin me BE-në në frymën e partneritetit dhe vlerave të përbashkëta

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

rijad shaqiri

Deputeti Shaqiri takoi komandant Dunavin në burgun e Idrizovës (FOTO)

izet mexhiti vlen

Mexhi jep lajmin e mirë: Kalojmë në veprim për Tetovën

moti sot

Moti sot me diell dhe i ngrohtë, deri 34 gradë

moti sot

Parashikimi i motit

mickoski gir geer

Mickoski në takim me Geer: Qeveria do të vazhdojë bashkëpunimin me BE-në në frymën e partneritetit dhe vlerave të përbashkëta

afrona

“A më hala?” Si Blero e vuri në siklet Afronën, ja si u përgjigj ajo

mirlind daku

Rubin Kazan merr masa ndaj Mirlind Dakut

instagram

Instagram njofton veçorinë e re që do të shpërndahet te përdoruesit në mbarë botën

fronti evropian

Fronti Europian sërish me akuza ndaj VLEN për pjesëmarrjen në Qeveri

INFO

NA NDIQ