Mungesa e vitaminës D rrit rrezikun e sulmit në zemër

Picture of INA
INA

06/07/2023

Mungesa e vitaminës D kryesisht shkakton probleme me kockat dhe muskujt tanë. Sipas Klinikës Cleveland, vitamina D është një vitaminë thelbësore që trupi ynë e përdor për zhvillimin normal dhe mirëmbajtjen e kockave të shëndetshme. Ajo gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në sistemin tonë nervor, muskulo-skeletor dhe imunitar.

Siç shpjegojnë mjekët, ne mund të marrim vitaminë D në mënyra të ndryshme, duke përfshirë ekspozimin në diell, ngrënien e disa ushqimeve që përmbajnë vitaminë D dhe marrjen e suplementeve ushqimsulore. Megjithatë, pavarësisht të gjitha metodave për të marrë këtë vitaminë të rëndësishme, mungesa e saj është ende një problem i zakonshëm në botë.

Pse është kaq e rëndësishme vitamina D?

Vitamina D është një nga vitaminat e shumta që trupi ynë ka nevojë për të qëndruar i shëndetshëm. Ka një rol kyç në ruajtjen e ekuilibrit të kalciumit në gjak dhe kocka dhe në ndërtimin dhe mirëmbajtjen e kockave. Më saktësisht, ne kemi nevojë për të që trupi ynë të përdorë kalciumin dhe fosforin për të ndërtuar kocka dhe për të mbështetur indet e shëndetshme, shkruan Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

Me mungesë kronike të vitaminës D, ulja e përthithjes së kalciumit dhe fosforit në zorrët çon në hipokalcemi, domethënë një nivel të ulët të kalciumit në gjak. Kjo gjendje mund të shkaktojë simptoma të tilla si dobësi e muskujve, ngërçe, lodhje dhe depresion. Mungesa e vitaminës D çon gjithashtu në një rrezik të shtuar të frakturave të kockave, madje disa studime tregojnë se njerëzit me mungesë të vitaminës D kanë një rrezik më të lartë të sulmit në zemër, raporton Klinika Cleveland, transmeton Klankosova.tv.

Kush është më i ndjeshëm ndaj mungesës së vitaminës D?

Edhe pse çdokush mund të ketë mungesë të vitaminës D në trup, foshnjat, fëmijët dhe të rriturit mbi 60 vjeç janë më të ndjeshëm ndaj saj. Mungesa e kësaj vitamine të rëndësishme dihet gjithashtu se është më e zakonshme tek njerëzit me përmbajtje të shtuar të melaninës në lëkurë.

TË FUNDIT
5 orë
Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor
3 ditë
Tre mënyra si çokollata e zezë ju ndihmon të bini nga pesha
3 ditë
Rrit nivelet e energjisë dhe përmirëson gjendjen e plogështisë, ja efektet e kafeinës në organizëm
5 ditë
PSE NUK DUHET ULUR NE SHEZLLONA?
5 ditë
Pse nuk duhet të konsumoni kafe gjatë temperaturave të larta?

ME TE LEXUARA

5 orë
Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor

LEXO MË SHUMË

Onkologija Onkologjia shkup

Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor

cokollata zeze

Tre mënyra si çokollata e zezë ju ndihmon të bini nga pesha

KAFE

Rrit nivelet e energjisë dhe përmirëson gjendjen e plogështisë, ja efektet e kafeinës në organizëm

durres plazh deti

PSE NUK DUHET ULUR NE SHEZLLONA?

KAFE

Pse nuk duhet të konsumoni kafe gjatë temperaturave të larta?

diell trup rrezitje

Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

rexhep memedi taravari

Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!

boronica dredheza peme

Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni

mjeke

Mjekët: Fëmijët dehidrojnë nga kondicionerët, bëni kujdes!

INFO

NA NDIQ