“Mungesë respekti”, Ancelotti godet Cardinale-n: I destinuar të dështojë

INA
INA

8 Qershor, 2023

Shkarkimi i Paulo Maldinit nga Milani dhe komunikata e thatë e klubit ka bërë zhgënjyer miliona tifozë kuqezi në të gjithë botën, mes tyre edhe trajnerin Carlo Ancelotti:

“Unë në Madrid kam mësuar se historia e një klubi duhet respektuar gjithnjë. Për të ndërtuar një ekip në nivele të larta duke ruajtur memoria, e kaluara e klubit. Ajo që ndodhi me Maldinin tregon qartë mungesën e një kulture sportive, mungesën e respektit ndaj traditës milaniste. Është e vërtetë që me historinë nuk fitohet, por historia të mëson se si të fitosh”, u shpreh Ancelotti nuk shigjetuar më pas Cardinale:

“Klubet që mendojnë të bëjnë biznes larg shpirtit sportiv janë të destinuara të dështojnë”, theksoi tekniku italian duke u ndalur më pas tek e ardhmja e tij: “Jam mirë në Madrid, kam një raport të shkëlqyer me Florentino Perez, jeta këtu është magjike. Është e vështirë të gjesh diçka më të mirë se Reali. Në fund edhe një koment për Vinicius dhe racizmin:

“Nuk mund ta pranojë këtë klimë urrejtje, për shkak të ngjyrës, fesë apo etnisë së një lojtari. Në katër vite që kam kaluar në Angli nuk kam dëgjuar kurrë fyerje të tilla, vërshëllima po, edhe korre, por kurrë sulme personale. Urrejtja duhet luftuar”, u shpreh Carlo Ancelotti.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

raphina-rafinja

“Goditet” Barcelona, Raphinha do të mungojë gati një muaj

myrto uzuni

Lajm i mirë për Kombëtaren shqiptare, Uzuni grumbullohet me Granadan për ndeshjen e sotme

kombetarja fitore shqiperi

Muaji tetor është “zjarr” për ekipet kombëtare, nga përfaqësuesja A dhe Shpresa, te skuadrat e tjera zinxhire dhe femrat

xherdan shaqiri

Shaqiri asiston në fitoren e Chicagos

mourinho

Trajneri i madh pritet ta zëvendësojë Mourinhon te Roma

Ronaldo Al Nassr

Cristiano Ronaldo shënon dhe asiston në fitoren e Al Nassr

barcelona

Sergio Ramos i dhuron fitoren Barcelonës… (FOTO)

mario balotelli

Balotelli godet rëndë Mourinhon: Duhet të marrë përgjegjësi si burrë

di maria

Di María, “heroi” i triumfit ndaj Portos: “Klasikët nuk luhen, ato fitohen”

INFO

NA NDIQ