Mungon sinjalistika adekuate në Rrugën Tetovë-Jazhincë, 110 aksidente për një vit

Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/01/2022

110 aksidente janë regjistruar për një vit në rrugën Tetovë-Jazhincë, e cila nuk ka sinjalistikë adekuate komunikacioni. Ekspertët kërkojnë që të vendoset sinjalizim horizontal dhe vertikal që të minimizohen aksidentet në këtë rrugë e cila është ndër më të frekuentuara në këtë rajon. Nga Ndërmarrja Publike për Rrugët Shtetërore thonë se këtë vit rruga do të pajiset me sinjalistikë horizontale dhe vertikale, shkruan Portalb.mk.

Kjo rrugë prej 27 kilometrave lidh Maqedoninë e Veriut me Kosovën. Mungesa e shenjave adekuate të komunikacionit shpesh krijon huti te vozitësit në këtë rrugë, ndërkaq më problematike janë rastet me vozitësit nga Kosova, të cilët nuk e njohin mirë të njëjtën dhe rreziqet në të.

Gjatë vitit 2021, në pjesën që mbulon Stacioni Policor për Siguri në Komunikacionin Rrugor-Tetovë, janë konstatuar dhe sanksionuar 4,118 shkelje të tejkalimit të shpejtësisë tej normave të lejuara ku përfshihet edhe rruga rajonale Tetovë-Jazhincë.

“Lidhur me aksidentet e trafikut në rrugën rajonale Tetovë-Jazhincë, ju njoftojmë se në atë sektor të sigurisë kanë ndodhur 110 aksidente trafiku, shumica prej tyre në këtë rrugë rajonale, prej tyre 14 persona janë lënduar rëndë, 58 persona kanë kaluar me lëndime trupore, ndërsa aksidentet e tjera kanë qenë vetëm me dëme materiale”, tha Fatmir Rexhepi nga SPB Tetovë.

Për qytetarët të cilët lëvizin çdo ditë këtë rrugë të njohura janë pengesat për ngadalësimin e shpejtësisë apo “gungat” që ndodhen Xhepçisht. Të njëjtave me rikonstruimin e rrugës u është ndërruar vendi dhe nuk kanë shenja paralajmërimi.

Ende më problematike janë rastet kur moti është me mjegull, dhe nuk shihet qartë rruga, dhe e njëjta krijon rrezik më të madh. Qytetarët të vetëdijshëm për rrezikshmërinë e kësaj rruge, kërkojnë vendosjen e shenjave paralajmëruese më shpesh.

“Duhen rregulla dhe shenja më shpesh, mirë e kanë bë prej Xhepçishti në Tetovë kanë shtruar asfalt të ri, por ka pasur gunga për ngadalësimin e shpejtësisë tani ua kanë ndërruar vendin kurse nuk janë të shënuara me shenja, problem është natën, dëmtojmë veturat. Para dy netëve lëviza natën në këtë rrugë, ishte mjegull e madhe, nuk dukej asgjë, si ti dallojmë nëse nuk ka shenja. Duhet te vozitesh me shume kujdes sepse ka rrezik”, tha një qytetar.

Sipas ekspertit të komunikacionit, Blerim Neimit kjo rrugë mban epitetin “Rruga e Vdekjes” si pasojë e shumë aksidenteve të komunikacionit dhe vdekshmërisë të lartë, mungon sinjalistika horizontale dhe vertikale.

“Në këtë rrugë nuk janë të definuara me rregulla dhe norma të standardizuara shenjat të cilat kufizojnë shpejtësinë (pra të ketë fillim të shpejtësisë dhe mbarim të sajë ) ku disa prej tyre janë edhe të dëmtuara edhe nga vetë qytetarët. Duhet patjetër të vendosen vijat ndarëse të rrugës pasi që vozitësit në motin me mjegull apo thjesht këtë pjesë të stinës nuk mundë të kenë orientim të qartë sidomos gjatë natës. Pengesat rrugore (gungat) urgjentisht të vendosen shenja lajmëruese për ta, pasi që një pjesë e madhe e vozitësve që janë shtetas të Kosovës nuk e kanë të njohur rrugën. Ndriçimi i rrugës është pjesë shumë e rëndësishme për vozitësit pasi që në mungesë të sajë shpesh herë është ardhur deri te aksidenti rrugorë edhe pse në këtë rrugë ekzistojnë lokacione në të dy anët që zhvillojnë”, tha Neimi.

Nga ana tjetër, për të gjitha këto drejtori i Ndërmarrjes Publike për Rrugët Shtetërore të Maqedonisë së Veriut, Ejup Rustemi thotë se rehabilitimi i rrugës prej 4.2 kilometrash nga Tetova deri në Xhepçisht nuk ka përfunduar plotësisht, pasi ka pasur vonesa nga ardhja e mërgimtarëve.

“Për shkak të kushteve atmosferike nuk ka përfunduar edhe sinjalizimi horizontal në këtë pjesën ku është bërë edhe rehabilitimi i kësaj rruge. Kur bëjmë fjalë për sinjalizimin e krejt kësaj pjese pasi kjo është rrugë më e frekuentuar në RMV ku për njëzet e katër orë e frekuentojnë diku shtatë mijë automjete. Unë kam vendosur këtë vit të bëjmë një projekt për siguri në komunikacion të kësaj rruge, ku do të kemi komplet sinjalistikën horizontale dhe vertikale por njëkohësisht edhe të ngadalësimit të shpejtësisë në këtë rrugë”, tha Ejup Rustemi.

Në të kaluarën për shkak të aksidenteve dhe vdekjeve në to, nga ana e banorëve të vendbanimeve përgjatë kësaj rruge ka pasur edhe protesta në shenjë revolte që autoritetet të marrin masa.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari uron Kosovën për votimin në Asamblenë e KiE: Gjithmonë me Kosovën tonë

qeveria-750x430

Qeveria vendosi: 24 prilli dhe 8 maji ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Ali Ahmeti tubim

Ahmeti: “Ju thash, ma jepni shpatën dhe ju më besuat e unë nuk ju zhgënjeva”

Protesta_Mjeket

Qeveria mori vendim për specializantët

06eb15d2-4c29-4428-829f-782a34419ce7

Kasami nga Dibra: Do të investojmë në zhvillimin e vendit, do të mbështesim rininë dhe kthimin e mërgatës

FB_IMG_1713299161129

Taravari: Na tronditi lajmi për vdekjen e mërgimtarit tonë Taip Fidani në Sarajevë

Afrim Gashi

Gashi nga Dibra: BDI ka zgjedhur ta shajë Rusinë, për t’i ikur kritikës për hajninë

bajram begaj

Presidenti Begaj përshëndet miratimin nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës të rekomandimit për anëtarësimin e Kosovës në KiE

IMG_1166

Deputetja e Turqisë në KiE: Jam me prejardhje nga Kosova, e mbështes me zemër

INFO

NA NDIQ