Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend

Picture of ina-online
ina-online

22/06/2024

Deputeti Sali Murat në seancën e sotme në Kuvend në fjalimin e tij iu drejtua opinionit në gjuhën turke, Gashi e ndërprenë dhe e rikujton se po e thyen rregulloren.

Murati u shpreh se me ardhjen e demoracisë në Maqedoninë e veriut është ndaluar përdorimi i gjuhës turke në Kuvend që dikur ka qenë e lejuar.

“Për fjalimin tim të parë në seancën e Kuvendit do të kisha dashur të flisja në gjuhën turke. Shpresoj që puna e Kuvendit të jetë e dobishme për popullin tonë dhe vendin tonë, uroj që, si deputetët e tjerë, edhe ne përfaqësuesit e komunitetit turk të kemi mundësi të flasim në gjuhën amtare në kuvend, fatkeqësisht kjo e drejtë në emër të demokracisë iu hoq për shkak të një qëndrimi diskriminues dhe imponues vite më parë, shpresoj se me demokratizimin e Maqedonisë do të sigurohet sundimi i ligjit për të gjithë popujt, gjuhët do të bëhen të barabarta dhe të gjithë që janë ulur në këtë kuvend do të flasin dhe do të mësojnë në turqisht.
Për të kujtuar opinionin maqedonas dua të them se nga viti 1946 deri ne vitin 1990 mund te kontrolloni ne arkivat e shtetit tonë, se ne flisnin ne gjuhen turke. Prandaj me lejoni te jem i shkurter sepse e kam dalë pra komunitetin turk dhe shpresoj qe puna në Kuvend do të jetë e dobishëme dhe e frytshme veçanërisht për bashkatdhetarët tanë, popullin tonë dhe vendin tonë”, tha Murati.

TË FUNDIT
3 minuta
Qeveria u kompletua, Kuvendi zgjodhi zëvendësministrat
4 minuta
“Pyete babin tënd! S’mund të flisni për dinjitet kombëtar”/Përplasje e ashpër mes Zejdit dhe Shaqirit në Kuvend
1 orë
Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare
1 orë
Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!
1 orë
Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Biblioteka Kombëtare e Kosovës vjen me Ekspozitë në kuadër të Verës Kulturore në Tetovë
5 orë
Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!
1 ditë
Qeveria e re publikon rrogat e kryeministrit dhe ministrave
1 orë
Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni
17 orë
Mickoski sqaron se kush ja pagoi harxhimet djalit dhe pse udhëtoi me kushte klasi biznesi drejt SHBA-ve
1 ditë
Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë
5 orë
Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal

LEXO MË SHUMË

Kuvendi gashi parlamenti maqedonise

Qeveria u kompletua, Kuvendi zgjodhi zëvendësministrat

rijad shaqiri

“Pyete babin tënd! S’mund të flisni për dinjitet kombëtar”/Përplasje e ashpër mes Zejdit dhe Shaqirit në Kuvend

63966BD2-B758-4ED5-9370-0599EA2B88F0

Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare

policia

Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!

stadiumi tetoves

Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë

blerim bexheti

Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

arben taravari

Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

INFO

NA NDIQ