FOTO/Murtezani-Geer: Agjendës Strategjike 2024-2029 është një mundësi për përshpejtimin eurointegrues të RMV-së

Picture of INA
INA

01/07/2024

Ministri për Çështje Evropiane, Orhan Murtezani, mbajti takim me Ambasadorin e Bashkimit Evropian në Republikën e Maqedonisë së Veriut, David Geer.

Nga atje thonë se ky është takimi i parë zyrtar i Ministrit Murtezani me Ambasadorin Geer pas marrjes së resorit për Çështje Evropiane.

“Ministri shprehu pritshmëri se e njëjta do të vazhdojë me ritëm të njëjtë he në periudhën e ardhshme, i cili është sfidues jo vetëm për arsye të aktiviteteve aktuale lidhur me shfrytëzimin e fondeve të BE-së, por në mënyrë shtesë për arsye të kërkesave të Planit të rritjes dhe Agjendës reformuese”, thuhet në njoftim.

“E përshëndes miratimin e Agjendës Strategjike 2024-2029 me prioritet zgjerimin e BE-së, (Preparing for a bigger and stronger Union). Kjo e kthen agjendën e zgjerimit të BE-së ndër prioritete kryesore, njëherësh paraqet edhe shansë për ne të lëvizim më shpejt drejt integrimit të vendit në BE. Shpresë shtesë japin edhe pritshmëritë optimiste të kryesimit të Hungarisë, me BE-në, lidhur me zgjerimin”, theksoi Ministri Murtezani në takimin me Geer.

Nga ana e Ambasadorit Geer u konfirmua përkushtimi i Bashkimit Evropian për vazhdimin e bashkëpunimit me Maqedoninë e Veriut në reformat kyçe në periudhën e ardhshme.

TË FUNDIT
22 minuta
Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra
1 orë
Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal
1 orë
Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!
1 orë
Modeli irlandez dhe belg për ndarje të territorit të Maqedonisë, Bexheti: Opinioni ka pasur dyshime edhe për kryeministrin shqiptar, por u bë
1 orë
Bexheti: Të kërkosh rregullim të ri kushtetues, nuk është e rrezikshme

ME TE LEXUARA

20 orë
Takim i Durmishit me ambasadoren gjermane Dreksler: Gjermania është partneri ynë më i madh tregtar dhe mbështetës në reforma, siç dëshmohet nga Procesi i Berlinit
4 orë
Moti sot në Maqedoni
23 orë
Taravari: Deri në fund të vitit nuk do të ketë rritje të pagave në shëndetësi
22 minuta
Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra
19 orë
BDI në “lucidum intervallum”
4 orë
VLEN: Kandidatët për zv.ministra përfaqësojnë dinjitet dhe profesionalizëm
23 orë
Aksion për pagesën e borxheve të ujit pa llogaritje të interesit deri më 31 korrik
18 orë
Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN

LEXO MË SHUMË

ebfbb2a6-0ee4-4e34-94e6-f8889d4204f1

Lëvizja Demokratike emëron dy profesorë universitarë për zëvendësministra

IMG_4633

Tetova zgjodhi kryetarin e ri të Këshillit Komunal

Adnan Azizi

Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!

blerim-bexheti

Modeli irlandez dhe belg për ndarje të territorit të Maqedonisë, Bexheti: Opinioni ka pasur dyshime edhe për kryeministrin shqiptar, por u bë

blerim bexheti

Bexheti: Të kërkosh rregullim të ri kushtetues, nuk është e rrezikshme

pasaporta dokumente personale

Toshkovski: Po stabilizohet gjendja me dhënien e dokumenteve personale

Onkologija Onkologjia shkup

Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor

zeqirija ibrahimi

Ibrahimi këshillon BDI-në: Angazhoni ekspertë edhe për luftën kundër korrupsionit!

arben taravari

Taravari: BDI kurrë më s’do t’i fitojë zgjedhjet

INFO

NA NDIQ