Musku do ta integrojë inteligjencën artificiale brenda rrjetit social X

Picture of INA
INA

06/11/2023

Drejtori ekzekutiv i platformës X, Elon Musk, do ta integrojë brenda këtij rrjeti inteligjencën artificiale, raportoi të hënën Reuters.

Ai ka bërë të ditur se xAI-ja do të jetë si një aplikacion i pavarur.

Fillimi synon të krijojë mjete të AI-së që ndihmojnë njerëzit në kërkim dhe se modeli i tij i quajtur Grok është krijuar për t’iu përgjigjur pyetjeve me pak zgjuarsi.

Musk i cili ka kritikuar përpjekjet e Big Tech-ut për inteligjencën artificiale si të mbushura me censurë, në korrik lansoi xAI, duke e quajtur atë një “Inteligjencë Artificiale maksimale që kërkon të vërtetën”.

“Grok ka qasje në kohë reale në informacion nëpërmjet platformës X, e cila është një avantazh masiv ndaj modeleve të tjera”, është shprehur Musku.

X, platforma e njohur më parë si Twitter, është e ndarë nga xAI-ja, por kompanitë do të punojnë ngushtë me njëra-tjetrën.

xAI gjithashtu do të punojë me prodhuesin e veturave elektrike Tesla dhe kompani të tjera.

TË FUNDIT
1 ditë
Elon Musk paralajmëron lansimin e robotëve humanoidë
3 ditë
Po kërkoni një makinë të përdorur deri 10.000 €? Këto modele janë zgjidhja më e mirë
4 ditë
Zhyti botën në ‘black-out’, çfarë është CrowdStrike dhe si u shkaktua ndërprerja globale në sistemin IT
5 ditë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore
6 ditë
Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj

ME TE LEXUARA

1 ditë
Elon Musk paralajmëron lansimin e robotëve humanoidë

LEXO MË SHUMË

Elon-Musk-cip

Elon Musk paralajmëron lansimin e robotëve humanoidë

vetura golf import

Po kërkoni një makinë të përdorur deri 10.000 €? Këto modele janë zgjidhja më e mirë

haker

Zhyti botën në ‘black-out’, çfarë është CrowdStrike dhe si u shkaktua ndërprerja globale në sistemin IT

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

Trump Musk

Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

auto_donald-trump-oval-office1550229304

“Nuk kanë turp!” Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë

chat-gpt

“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman

wi-fi ruter

Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj

INFO

NA NDIQ