Myderrizi Tetovar – mësuesi parë i Sami Frashërit !

INA
INA

09/02/2024

Ismail Arsllani

Kush ishin poetët tetovarë të shek. 19

Më 1 qershor 1850 ka lindur eruditi dhe njëri nga ideologët e Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, Sami Frashëri. Mësimet e para i mori në Frashër nga myderrizi (profesori) tetovar, Mahmud Efendiu
(Kalkandelenli Mahmud Efendi). Myderizi tetovar i dha mësimet e para nga gjuha arabe, perse dhe turke.

Sami Frashëri, në Enciklopedinë e tij (“Kamus al-a’lam”), pos të tjerash, shkruan edhe për Tetovën dhe për disa personalitete të shquara nga ky qytet, sikurse për Aqif Mehmed Pashën nga Tetova, për poetët Muidi, Sexhvedi etj. Ndërkaq, për mollët e Tetovës thotë se ishin të preferuara deri në Stamboll dhe ato ishin të njohura si “molla shqiptare” (arnavut elmasi). (Marrë nga FCB, e përshtatur)

Në foto: Sami Frashëri

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

xhelal xheladini

Ndërroi jetë këngëtari kumanovar i hiteve të mëdha Xhelal Xheladini

Kurani

Në Shqipëri restaurohet Kurani 100-vjeçar

100-denar

MASH: Janë paguar bursat për nxënësit dhe studentët shfrytëzues të ri

Prof. Dr. Jusuf Zejneli

Emocionohet rektori i UT-së: Qytetarët lëshonin shtëpitë e tyre të fillon mësimi, nuk i ndalonte asgjë studentët..

anila aliu

23-vjeçarja shqiptare “pushton” skenat e botës, fiton çmim në zemër të Serbisë: Jam shumë krenare

albin kurti

Albin Kurti për gjuhën shqipe

tetova

Besa Dauti emërohet drejtoreshë në Galerinë e Arteve në Tetovë (FOTO)

sunaj-raimi

Puna e tre gjërave që e korisin burrin!

Adem-Demaci

Një pjesëz nga “Dashuria kuantike e Filanit”, shkruar nga Adem Demaçi

INFO

NA NDIQ