Myftiu i Beogradit thotë se kombi serb nuk është gjenocidal: Serbia ime nuk e meriton këtë

Picture of ina-online
ina-online

25/05/2024

Rreth rezolutës së miratuar në OKB për genocidin në Srebrenicë, ka reaguar edhe Myftiu i Beogradit, Mustafa Jusufspahiç.

Në një reagim në rrjetin “X”, Jusufspahiç është shprehur ndër të tjera se:

“Ky komb nuk është genocidal dhe Serbia ime nuk e meriton këtë. Serbia është vendi im dhe ne jetojmë në të, lutemi në xhamitë e Zotit, kishat dhe sinagogat. Ka 600 000 myslimanë në Serbi”.

Statusi në fjalë u adresohet myslimanëve të Serbisë dhe lë jashtë mesa duket shqiptarët e Kosovës që janë në pjesë të madhe myslimanë, një qëndrim që shkon kundër Beogradit zyrtar që pretendon edhe formalisht se Kosova është pjesë e Serbisë.

TË FUNDIT
16 orë
Për shkak të valës së nxehtit në Greqi, mbyllen shkollat dhe çerdhet
18 orë
Vazhdon vizita e presidentes Siljanovska- Davkova në Berlin në Konferencën për rindërtimin e Ukrainës
1 ditë
Clark: Do të ishte tradhti ndaj Amerikës nëse dhëndri i Trump ndërton memorial në Serbi
4 ditë
Evropa sot voton, kush do e marr timonin
5 ditë
“Kuvendi gjithëserb” në Beograd! Analiza e REL: Nga lutjet për Serbinë dhe Republikën Sërpska, tek folklori! Si u konceptua

ME TE LEXUARA

18 orë
Vazhdon vizita e presidentes Siljanovska- Davkova në Berlin në Konferencën për rindërtimin e Ukrainës
16 orë
Për shkak të valës së nxehtit në Greqi, mbyllen shkollat dhe çerdhet

LEXO MË SHUMË

moti nxehti temperatura-termometri

Për shkak të valës së nxehtit në Greqi, mbyllen shkollat dhe çerdhet

siljanovska-zelenski-2-780x439-1

Vazhdon vizita e presidentes Siljanovska- Davkova në Berlin në Konferencën për rindërtimin e Ukrainës

IMG_2910

Clark: Do të ishte tradhti ndaj Amerikës nëse dhëndri i Trump ndërton memorial në Serbi

parlamenti evropian zgjedhjet be

Evropa sot voton, kush do e marr timonin

vucic dodik

“Kuvendi gjithëserb” në Beograd! Analiza e REL: Nga lutjet për Serbinë dhe Republikën Sërpska, tek folklori! Si u konceptua

Dodik

Kërcënon Miorad Dodik: Ka një vendim për ndarjen e Bosnjës

Ursula Von der Leyen

Von der Leyen u bën thirrje qytetarëve evropianë që të dalin në zgjedhje

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Kryeministri i ri i RMV-së qartë të deklarojë se e respekton Marrëveshjen e Prespës

bia-serbe

Shërbimi inteligjent i Kosovës zbuloi spiunët e BIA-s serbe në Ferizaj

INFO

NA NDIQ