Mynih, hapet edhe një klasë e gjuhës shqipe me nxënës shqiptarë

Picture of ina-online
ina-online

15/11/2023

Bëhet e ditur se në Unterschleibheim të Mynihut në Bavari është hapur edhe një klasë e gjuhës shqipe, transmeton albinfo.ch.

Në landin e Bavarisë rrugëtimi i hapjeve të shkollave shqipe po bëhen një dukuri pozitive, e cila me një angazhim të madh të kryesisë së LAPSh-it, bashkëkombësve dhe prindërve, ata që e ndien se ruajtja e gjuhës amtare jo vetëm që është obligim kombëtare, por dhe është ndërgjegjeje. Ndërgjegjeje kur ruan vlerat më të çmuar të atdheut, gjuhën dhe kulturën shqiptare, shqiptarët kudo që janë.

Me këtë mendësi të ruajtjes së gjuhës, në Mynih të Bavarisë u hap klasa e re në qytetin e Unterschleißheim, në shkollën Michael-Ende-Schule, ku mësimi zhvillohet ditën e enjte, nga ora 15:00 deri në ora 16:30, me mësuesen Lirie Begisholli.

Klasa u hap me buzëqeshjen e nxënësve, që në fytyrat e tyre u shkëlqenin germat e shqipes së bukur, në praninë e prindërve, aktivisteve, të kryetarit Milazim Ukaj, kryetarit të Këshillit të Prindërve, Arif Arifaj dhe të mësueses Lirie Begisholli, ku e pranishme ishte edhe mësuesja Nife Arifi, e cila me kontributin e saj po i jep kuptim shkollës shqipe.

Ajo që i gëzoi shumë prindërit, nxënësit ishte shpërndarja e librave, që përpos dashurisë për shkollën shqipe, sikur fluturonin germat e shqipes nga atdheu dhe na thërrisnin; Gjuhën e shenjtë të perëndisë që e kemi dhuratë të mos e harrojmë, sepse e kemi porosi nga të parët, rilindësit!

Kjo thirrje ishte e njëzëshme, që prindërit t’i sjellin fëmijët në “Shkollën Shqipe” dhe falënderuan dy konsullatat shqiptare për përkrahjen e tyre, të cilat dhe bënë furnizimin me tekste shkollore. Po ashtu u falënderuan aktivistët: Ilir Bujupin, Besnik Kelmendin dhe të gjithë prindërit që kontribuuan në hapjen e kësaj klase.

TË FUNDIT
7 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
20 orë
Sherr brenda familjes shqiptare në Athinë, vjehrri godet me armë dhëndrin
2 ditë
Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)
2 ditë
Katër motra bukuroshe shqiptare menaxhojnë një restorant në Zvicër
3 ditë
Ngjarje e rëndë në Lozan të Zvicrës- Shemben skelet e një ndërtese, lëndohen disa persona dyshohet se disa prej tyre janë kosovarë

ME TE LEXUARA

20 orë
Sherr brenda familjes shqiptare në Athinë, vjehrri godet me armë dhëndrin
7 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

LEXO MË SHUMË

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

greqi policia

Sherr brenda familjes shqiptare në Athinë, vjehrri godet me armë dhëndrin

Tabanoc kufi

Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)

motrat zvicer Riverside Bistro

Katër motra bukuroshe shqiptare menaxhojnë një restorant në Zvicër

policia zvicer

Ngjarje e rëndë në Lozan të Zvicrës- Shemben skelet e një ndërtese, lëndohen disa persona dyshohet se disa prej tyre janë kosovarë

gjermania berlin

Gjermania vend emigracioni, DW: Një ndër çdo pesë banorë me origjinë nga jashtë

policia zvicer

Zvicrra arreston pesë shqiptarë, sekuestron 47 kilogramë kokainë

zvicer moisiu aleksandar

Projekti për sheshin, bustin dhe shtëpinë muze të Aleksandër Moisiu shkuan në duart e kryetarit të Morcotes-Zvicër

tabela targa zh

Targa “ZH 24” me numrin më të ulët është edhe më e shtrenjta

INFO

NA NDIQ