Na pret një verë e nxehtë dhe e thatë

Picture of INA
INA

11/06/2024

Me gjasa të mëdha pritet që vera 2024 do të jetë e nxehtë dhe e thatë. Sipas analizave për të gjithë rajonin jugperëndimor të Evropës, pritet që temperaturat e verës të arrijnë vlerën mbi mesataren. Për territorin e Republikës së Maqedonisë ka gjasë që temperaturat të tejkalojnë vlerat afatgjate mesatare deri në 3°C. Lëshime më të mëdha pozitive të temperaturës së ajrit nga mesataret shumëvjeçare për këtë sezon pritet të jetë në muajin korrik, tregojnë analizat e Drejtorisë për Punë Hidrometeorologjike (DPHM).

“Pasiguria në parashikimet rajonale të reshjeve është gjithmonë më e madhe se temperatura. Nëse vihet re rajoni i Mesdheut, atëherë nuk ka sinjal të qartë për reshje dhe mund të themi se do të jenë mesatare. Por, nëse kufizohemi në rajonin e Evropës Juglindore, atëherë faktorët lokal dhe ndryshueshmëria lokale në nivel rajonal kanë më shumë gjasa të na japin një sinjal për uljen e reshjeve në krahasim me mesataren shumëvjeçare. Lëshimi më i madh negativ i reshjeve për këtë sezon pritet të jetë në muajin korrik. Në zonat malore besohet që të ketë reshje mesatare të tejkalohen për shkak të episodeve të konvekcionit të shtuar dhe shfaqjes së reshjeve të mëdha”, njoftojnë nga DMPHM.

Mesatarja shumëvjeçare (1981-2010) për temperaturat e ajrit në stinën e verës sillen prej 16.0°C në rajonet malore deri në 25.3°C e matur në Gjevgjeli. Reshjet në këtë periudhë janë prej 23.9 mm të matura në stacionin meteorologjik në Shtip deri në 96.7 mm në Mavrovë.

Mesatarja shumëvjeçare (1981-2010) e temperaturës së ajrit në Shkup për qershor, korrik dhe gusht është 21,9°C, 24,2° dhe 23,9°C.

Sasia mesatare shumëvjeçare (1981-2010) e reshjeve në Shkup për qershor, korrik dhe gusht është madje 44.0mm, 37.6mm dhe 34.4mm.

TË FUNDIT
53 minuta
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve
2 orë
Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori
2 orë
Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë
3 orë
Izet Mexhiti mer detyrën si ministër i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor
3 orë
Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane

ME TE LEXUARA

1 ditë
Deri në mesnatë pritet votimi i Qeverisë së re
3 orë
Izet Mexhiti mer detyrën si ministër i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor
18 orë
Mexhiti: Sonte u votua qeveria e re, ky është misioni ynë
7 orë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup
1 ditë
Nga e hëna, transportuesit privatë nuk do të qarkullojnë, shkak borxhet ndaj tyre
2 orë
Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë

LEXO MË SHUMË

arben taravari

Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve

talat xhaferi

Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori

BDI selia

Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë

mexhiti 1

Izet Mexhiti mer detyrën si ministër i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor

maricic orhan

Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane

FB_IMG_1719229651966

Grubi: Do të vazhdoj të qëndroj në krah të Kryetarit Ali Ahmeti

vesna

Vesna Janevska e mori funksionin ministër i Arsimit dhe Shkencës nga ministri i deritanishëm Jeton Shaqiri

IMG_3545

Durmishi nisi detyrën e ministrit në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës: Kalojmë në Veprim!

policia-714x420

Arrestohet një shtetas i Sllovenisë në Shkup, dyshohet për vjedhje të rëndë

INFO

NA NDIQ