Nadal eliminohet nga Australian Open në raundin e dytë, luajti i lënduar

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/01/2023

Rafael Nadal është jashtë Australian Open teksa tenisti spanjoll, kampioni në fuqi i turneut të parë Grand Slam për vitin 2023, u dorëzua ndaj amerikanit McDonald që fitoi me shifrat 0-3 (4-6, 4-6, 5-7). Në fakt, sfida rezultoi një “fushë me lule” për McDonald që teksa ishte në udhëheqje të setit të parë, ishte dëshmitar se si Rafa pësoi një dëmtim në hije.

Dhimbjet ishin të mëdha për 36-vjeçarin, i cili pasi mori ndihmën e parë nga stafi mjekësor, u rikthye për të vijuar sfidën dhe duke e përfunduar atë, por ishte e qartë se për Nadal ishte e pamundur pasi nuk mundej të vraponte dhe të shërbente normalisht.

Sakaq, disfata merr përmasa edhe më të mëdha me tenistin nga Mallorca që tashmë do t’i duhet të “braktisë” numrin dy në botë ndërsa “rrëshket” në vendin e gjashtë të renditjes botërore. Tashmë, mbetet për t’u parë në vijim shkalla e dëmtimit dhe nëse Nadal do të detyrohet të heqë dorë nga turneu i Dubait që starton më datë 27 shkurt, një event në të cilin e kishte parashikuar të merrte pjesë për herë të parë pas plot 15 vitesh.

Gjithsesi, objektivi i vërtetë për Nadal mbetet Roland Garros, turneu i tij i preferuar. Në tokën franceze, spanjolli ia ka dalë të fitojë plot 14 tituj Grand Slam dhe do të tentojë sërish triumfin nga data 28 maj.

TË FUNDIT
5 orë
Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21
11 orë
“Nuk është rastësi që kemi ardhur këtu”, Asani: Kam një ndjenjë që do të bëjmë gjëra të mëdha në Europian
20 orë
Finalja e Conference League/ Olympiacos-Fiorentina “luftë” për histori në Athinë
22 orë
Xherdan Shaqiri lë pas dëmtimin, i gatshëm për Evropianin
1 ditë
Rodrygo nuk e ka nijet largimin nga Reali

ME TE LEXUARA

5 orë
Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21
1 ditë
​Mbeti jashtë Euro 2024, Cikalleshi i jep fund karrierës me Kombëtaren e Shqipërisë
1 ditë
Mbape e thotë sërish: Jam i dashuruar pas Milanit
1 ditë
Jasir Asani, i vetmi shok skuadre që kujtohet për Cikalleshin!
1 ditë
Rodrygo nuk e ka nijet largimin nga Reali
22 orë
Xherdan Shaqiri lë pas dëmtimin, i gatshëm për Evropianin

LEXO MË SHUMË

IMG_2557

Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21

Jasir Asani

“Nuk është rastësi që kemi ardhur këtu”, Asani: Kam një ndjenjë që do të bëjmë gjëra të mëdha në Europian

Liga e Evropes Europa League

Finalja e Conference League/ Olympiacos-Fiorentina “luftë” për histori në Athinë

shaqiri-zvicra

Xherdan Shaqiri lë pas dëmtimin, i gatshëm për Evropianin

rodrygo

Rodrygo nuk e ka nijet largimin nga Reali

jasir asani

Jasir Asani, i vetmi shok skuadre që kujtohet për Cikalleshin!

mbappe

Mbape e thotë sërish: Jam i dashuruar pas Milanit

sokol cikaleshi

​Mbeti jashtë Euro 2024, Cikalleshi i jep fund karrierës me Kombëtaren e Shqipërisë

sokol cikaleshi

Mbeti jashtë listës për Euro 2024, Cikalleshi përcjell një mesazh

INFO

NA NDIQ