NASA emëron Drejtorin e Parë të Kërkimit të UFO-ve

INA
INA

18 Shtator, 2023

Agjencia amerikane e hapësirës NASA ka njoftuar se ka emëruar drejtorin e saj të parë të kërkimit në ato që qeveria i quan “objekte fluturuese të paidentifikuara” (UFO).

Kreu i agjencisë hapësinore amerikane tha në të njëjtën kohë se një grup ekspertësh nuk gjetën prova të origjinës jashtëtokësore të këtyre objekteve pas vërtetimit të fakteve për këtë çështje.

Administratori Bill Nelson njoftoi emërimin e udhëheqësit të kërkimit – megjithëse ai nuk e identifikoi personin – pasi një panel i pavarur ekspertësh rekomandoi që NASA të shtonte përpjekjet për të mbledhur informacion rreth UFO-ve dhe të luante një rol më të madh në ndihmën e Pentagonit për t’i zbuluar ato.

Gjatë konferencës për shtyp, Nelson shprehu edhe mendimin e tij personal se jeta ekziston jashtë Tokës.

“Ka një magjepsje globale me UFO-t. Në udhëtimet e mia, një nga pyetjet e para që më bëj shpesh është në lidhje me këto pamje. Dhe shumë nga kjo magjepsje është për shkak të natyrës së panjohur”, tha Nelson.

“Nëse më pyesni nëse besoj se ka jetë në univers aq e madhe sa e kam të vështirë të kuptoj sa e madhe është, përgjigja ime personale është ‘Po’”, shtoi Nelson.

Gjatë viteve të fundit, qeveria e SHBA-së ka lëshuar vazhdimisht informacione që ka mbledhur për një temë për të cilën zyrtarët dikur praktikisht heshtnin.

Në vitin 2021, qeveria publikoi raporte të përpiluara nga Zyra e Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare në bashkëpunim me një grup pune të udhëhequr nga Marina që përfshinte pamje të shumta të UFO-ve nga kryesisht personel ushtarak.

“Misioni i NASA-s është të zbulojë të panjohurën”. “Çfarëdo që të gjejmë, ne do t’jua themi,” tha Nelson, duke premtuar transparencë për të gjitha gjetjet.

Paneli i NASA-s, i përbërë nga ekspertë në fusha të shkencës, duke filluar nga fizika në astrobiologji, publikoi raportet pas takimit të parë publik në qershor.

“Ekipi i pavarur i studimit i NASA-s nuk gjeti asnjë provë që UFO-t janë me origjinë jashtëtokësore, por ne nuk e dimë se cilat janë ato UFO-t”, tha Nelson, duke shtuar se qëllimi i NASA-s është që “të zhvendosë bisedën e UFO-ve nga sensacionalizmi në shkencë”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

game of thrones

Autori i ‘Game of Thrones’ padit pronarin e ChatGPT OpenAI

3_Main-Apple-iPhone-battery

Ja si mund ta karikoni telefonin 4 herë më shpejt

Inteligjenca artificiale AI

Nuk kanë fund risitë e Inteligjencës Artificiale, tanimë mund të ndryshojë edhe theksin që flisni

samsung

Detaje të telefonit të ri të Samsung

hena

Uji në Hënë krijohet nga një forcë misterioze që vjen nga Toka

Facebook-780x439-650x358

Facebook ndryshon logon

audi

“Audi” hap objektin dhjetëra milionësh për testimin e përplasjeve

google

Google akuzohet si fajtore në vdekjen e një burri amerikan

apple-iphone-15-pro-3

Sa kushtojnë pjesët e riparimit të iPhone 15?

INFO

NA NDIQ