NASA gati për misionin e madh në hapësirë

Picture of INA
INA

25/06/2024

Gjithçka është gati për lansimin e anijes kozmike të SpaceX-it, në misionin e quajtur GOES-U të NASA-s. Administrata Kombëtare Aeronautike Hapësinore Amerikane ka bërë me dije se në këtë mision, sateliti do të orbitojë mbi ekuatorin e Tokës për rreth 35.700 kilometra, me qëllim të vëzhgimit së modeleve për parashikimin e motit.

GOES-U është pjesë e serisë më të sofistikuar të satelitëve mjedisor operacional të NASA-s dhe mundëson parashikimin dhe mbledhjen e të dhënave mbi motin në SHBA.

Ky mision ndihmon edhe në parashikimin dhe zbulimin e motit me shi, që mund të shkaktojë më pas vërshime dhe ciklone tropikale.

Sateliti gjithashtu mbart një grup instrumentesh të motit hapësinor që do të përdorën për t’i zbuluar herët stuhitë diellore.

TË FUNDIT
5 ditë
Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit
1 javë
“Nuk kanë turp!" Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë
1 javë
“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman
1 javë
Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj
1 javë
Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Facebooku e Instagrami ia heqin kufizimet Donald Trumpit

auto_donald-trump-oval-office1550229304

“Nuk kanë turp!” Trump për Zuckerberg: Nëse bëhem president, do ta dërgoj në burg për një kohë të gjatë

chat-gpt

“ChatGPT” vjen në një pjesë të automjeteve të gjigantit gjerman

wi-fi ruter

Paralajmërojnë ekspertët: Rritja e temperaturave mund të ndikojë në Wi-Fi-në tuaj

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Whatsappi do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

tik tok

A do të ndalohet përfundimisht përdorimi i TikTok-ut në Kosovë?

meta-logo-1

Brazili kërkon nga Meta të pushojë së shfrytëzuari të dhënat e përdoruesve për të trajnuar modelet e tij gjeneruese të AI

Apple-1

Apple miraton Epic Game Store për BE-në

Apple-1

Komisioni Europian akuzon Apple se ka shkelur rregullat teknologjike të unionit

INFO

NA NDIQ