“National Geographic” liston plazhet më të bukura të Rivierës shqiptare/ Rama: Spanjollët, surpriza e turizmit në vend

ina-online
ina-online

7 Qershor, 2023

Parajsa e fshehur e Mesdheut, shkruan “National Geographic”, në një reportazh për “plazhet e Shqipërisë, ku bukuria e natyrës ndërthuret me vendet arkeologjikë”.

Media prestigjoze liston plazhet, që i cilëson si më të bukurat e vendit tonë dhe në vend të parë vendos Ksamilin, me rërën e bardhë dhe panoramën unike. Me tej, rendit Borshin, Gjipenë, Dhërmiun, Jalën, Lukovën, Kakomenë, Porto Palermon dhe Qeparonë.

Kryeministri Edi Rama, teksa shpërndan në rrjetin social “Facebook”, reportazhin e gazetares Ana Maria Gonzalez Franco, shkruan se turistët spanjollë janë surpriza e turizmit në vendit tonë. Numri i shtetasve nga Spanja që zgjedhin të kalojnë pushimet në Shqipëri, ka pësuar rritje të ndjeshme këtë vit.

“Vitin e kaluar, mbi 45 mijë turistët spanjollë që vizituan Shqipërinë ishin “surpriza” e tregjeve të reja turistike që po eksplorojnë vendin tonë, ndërsa për muajt janar-prill 2023, na kanë vizituar 92 për qind më shumë vizitorë nga Spanja, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë”, shkruan Rama.

Top Channel

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rinas aeroporti nene tereza

Aeroporti “Nënë Tereza” shifra rekorde, 5.2 milionë udhëtarë nga fillimi i vitit

ditmir bushati

Bushati: Shqipërisë nuk i takon t’i shkelë syrin Serbisë! Përpara se të jemi euroatlantikë, kemi interesat tona kombëtare

Edi Rama

Rama: Shqipëria i bashkohet thirrjes së Qeverisë së SHBA-së për deeskalim të menjëhershëm në kufi

durres-plazh-bregdet

Bumi turistik dështon të sjellë bum ekonomik

Edi Rama

​Rama shpjegon kërkesën që KFOR të marrë kontrollin në veri: Reagimet i quan dhimbshme e qesharake

edi rama

Rama në Berlin: Shqipëria, 100% jashtë ndikimit rus

policia italiane

Vritet me armë zjarri në rrugë 35-vjeçarja shqiptare në Firence

edi rama

Rama shprehet i shqetësuar për situaten në veri të Kosovës

ferdinand duka edi rama

Ju tregoj Edi Ramën, shokun tim të klasës!

INFO

NA NDIQ