NATO e gatshme ta ruajë paqen në Kosovë: S’lejojmë të kthehet dhuna e viteve 1990

ina-online
ina-online

08/10/2023

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se Aleanca nuk do të lejojë të kthehet në Kosovë, dhuna e viteve ’90-të.

”Dua të them shumë qartë: trupat e NATO-s janë të gatshme të ruajnë paqen në Kosovë. Nuk do të lejojmë që dhuna e viteve 1990 të kthehet”, thotë, Stoltenberg.

Anise siç theksoi ai për Welt Am Sonntag, se gjendja në Kosovë, është për t’u shqetësuar, transmeton klankosova.tv.

”Situata në Kosovë është shkak për shqetësim të madh”.

Kreu i aleancës së mbrojtjes komentoi gjithashtu kërcënimet nga Moska për përdorimin e mundshëm të armëve bërthamore taktike në luftën në Ukrainë.

”Retorika bërthamore e Rusisë është krejtësisht e papërgjegjshme, por rreziku i përdorimit të armëve bërthamore nga Rusia mbetet i ulët”, tha Stoltenberg.

Moska është e vetëdijshme se një luftë bërthamore nuk mund të fitohet kurrë dhe nuk duhet të bëhet kurrë.

”Sigurisht, ne vazhdojmë të monitorojmë nga afër aktivitetet ruse. NATO është një aleancë bërthamore dhe parandalimi bërthamor ka funksionuar për 75 vjet”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

serbi

Zgjedhjet në Serbi: Çka mendon opozita serbe për Albin Kurtin dhe Planin franko-gjerman? (Video)

ZHAKU

Jo bashkëshorti, ja kush është fajtor për vrasjen e Liridonës sipas Zhakut

Liridona ademaj

Detaje të reja për vrasjen makabre, Granit Plava sillej në oborrin e restorantit ku po darkonin Liridona dhe Naimi, rrugës ndërruan veturat

IMG_6973

Ky është babai i 14 vjeçares së vrarë në Shkup duke e sjellur në gjykatë

IMG_6974

“Me pas ditë që e ka bo djali jem atë ditë, ai sot s’ish gjallë” – Babai i Naim Murselit flet pasi arrestimit të djalit të tij(VIDEO)

Naim Murseli foto me Behgjet Pacollin

Këshilltari i Pacollit zbulon detaje për të ardhurat, bizneset dhe punën e Naim Murselit

takimi lidereve lideret

Partitë merren vesh për mbajtjen e zgjedhjeve, ja datat?

Krenar Lloga

Lloga: Dënimi me vdekje është i ndaluar tek ne, por mendoj se do të ishte shpëtim për ata monstra

derivate nafta dizeli benzin

Çmime të reja të derivateve të naftës nga mesnata në Maqedoni

INFO

NA NDIQ