NATO fillon stërvitjen më të madhe ushtarake që nga fundi i Luftës së Ftohtë

INA
INA

25/01/2024

“Steadfast Defender 2024”, stërvitja më e madhe ushtarake e NATO-s që nga fundi i Luftës së Ftohtë filloi të mërkurën me nisjen e anijes së marinës amerikane USS Gunston Hall nga Baza e Marinës Amerikane në Norfolk, Virginia, sipas aleancës.

“Planifikuar gjatë disa viteve, Steadfast Defender 24 do të nxjerrë në pah aftësinë e NATO-s për të dislokuar forca me shpejtësi nga Amerika e Veriut dhe pjesë të tjera të Aleancës për të përforcuar mbrojtjen e Evropës”, thuhet në deklaratë.

Stërvitja do të zhvillohet në shumë lokacione dhe do të zgjasë deri më 31 maj.

Rreth 90.000 trupa nga 31 vende aleate të NATO-s dhe Suedia janë planifikuar të marrin pjesë në stërvitje.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

lista zgjedhore

Prej sot mund të verifikoni nëse gjendeni në listën zgjedhore

termet

Regjistrohet tërmet në Maqedoninë e Veriut, epiqendra në Shqipëri

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Rritje e pagave vetëm për UShKM-në? Jeton Shaqiri sqaron se do të vlejë për të gjitha universitetet

zelensky tiran

Zelensky në Tiranë, Shqipëria gati për Samitin për Ukrainën

FB_IMG_1709069274434

Në Beograd sot u festua pavarësia e Republikës së Kosovës

Ageler

Ageler: Diskursi i fushatës të fokusohet në çështje esenciale, jo në sulme personale

IMG_9337

Banorët e nisin vetë shkollën shqipe në Nerovë të Krushevës

radoicic radojcic spiric

VIDEO: Radoiçiq grushton ish-kryetarin ilegal të Mitrovicës së Veriut

card-trump

Made in Veles: Kartelat ‘milionëshe’ me portretin e Trumpit

INFO

NA NDIQ