NATO ka hedhur poshtë kërkesat e Rusisë për tërheqje nga Bullgaria dhe Rumania

Iliria News Agency
Iliria News Agency

22 Janar, 2022

NATO ka hedhur poshtë kërkesat ruse për tërheqjen e forcave nga Rumania dhe Bullgaria, ndërsa përpjekjet diplomatike vazhdojnë për të parandaluar luftën, pasi Rusia mblodhi dhjetëra mijëra trupa në kufirin me Ukrainën.

“NATO nuk do të heqë dorë nga aftësia e saj për të mbrojtur dhe mbrojtur njëri-tjetrin, duke përfshirë praninë e trupave në pjesën lindore të Aleancës,” tha zëdhënësja e NATO-s Oana Lungescu.

Moska ka kërkuar garanci detyruese nga NATO se blloku do të ndalojë zgjerimin drejt lindjes dhe do të kthehet në kufijtë e saj të vitit 1997, sipas Reuters.

Rusia të premten kërkoi tërheqjen e trupave të NATO-s nga dy anëtarët e aleancës, Bullgaria dhe Rumania, për të lehtësuar tensionet rreth Ukrainës dhe të dy vendet hodhën poshtë ato që ata thanë se ishin kërkesa të papranueshme.

E pyetur se çfarë do të thotë garancitë për Bullgarinë dhe Rumaninë, të cilat u bashkuan me NATO-n në 1997, ministria tha se Rusia donte që të gjitha trupat, armët dhe pajisjet e tjera ushtarake të tërhiqeshin nga të dy vendet. NATO ka hedhur poshtë kërkesat, duke thënë se do të krijonin vende të klasit të parë dhe të dytë në NATO, të cilat Aleanca nuk mund t’i pranonte.

“Ne hedhim poshtë çdo ide për sferat e interesit në Evropë. Ne gjithmonë do t’i përgjigjemi çdo përkeqësimi në mjedisin tonë të sigurisë, duke përfshirë forcimin e mbrojtjes sonë kolektive. “NATO është vigjilente dhe vazhdon të vlerësojë nevojën për të forcuar pjesën lindore të Aleancës sonë”, tha zëdhënësja.

Rreth 1000 trupa amerikane dhe 140 trupa italiane në rotacion janë të vendosur në Rumani, së bashku me dhjetëra trupa polake. Të martën, Bukureshti tha se ishte gati të priste më shumë trupa të SHBA në territorin e tij.
Bukureshti i ka përshkruar si të papranueshme kërkesat e Rusisë për tërheqjen e trupave të NATO-s sipas një marrëveshjeje për të ulur tensionet në Ukrainë.

“Një kërkesë e tillë është e papranueshme dhe nuk mund të jetë pjesë e negociatave,” tha Ministria e Jashtme rumune, duke shtuar se deklarata të tilla ishin të pavend dhe të pabaza.

Forcimi i pranisë ushtarake të Aleancës është mbrojtëse ndaj sjelljes gjithnjë e më agresive të Rusisë në rajon, shkruan Bukureshti, dhe pavarësisht përpjekjeve të NATO-s për t’u përfshirë në një dialog konstruktiv, Bullgaria ka një marrëveshje me Shtetet e Bashkuara për të vendosur deri në 5000 trupa në rotacion.

Kryeministri bullgar Kiril Petkov këmbëngul në sovranitetin e vendit të tij, i cili ka zgjedhur të anëtarësohet në NATO.

“Ne vendosim vetë se si do ta organizojmë mbrojtjen tonë në bashkëpunim me partnerët tanë,” i tha ai parlamentit, duke theksuar se Sofja nuk do të jetë anëtare e zonës së dytë. Rreth 5,000 trupa të tjera të NATO-s janë vendosur në Poloni dhe shtetet baltike.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Escobar Lajcak

Escobar zbulon kërkesat për Kosovën e Serbinë

Albin-Kurti-5

Kurti: Ja plani im i ofruar për dalje nga kriza

ahmeti-mickoski-750x430-1

VMRO-DPMNE: BDI duan apo s’duan, vitin e ardhshëm do të jenë opozitë

besa-trans

Rasti “Besa Trans”, Prokuroria prezantoi videot nga kamerat e sigurisë kur autobusët kanë kaluar në “Deve Bair”

trafiku-komunikacion-tirane-shkup-vetura-kolona

Austria vendos një ndryshim në komunikacion

escobar

Çka nëse Kosova nuk i plotëson kërkesat e SHBA dhe BE, kjo është përgjigja e Escobar

avion-aeroplan-ushtarak

NATO përgatitet për stërvitjen më të madhe ajrore në historinë e aleancës

Kurti Blinken

Nga masat për Kosovën te sanksionet për Kurtin, publikohet dokumenti i SHBA-së

BDI selia

BDI: Jemi të gatshëm ta mbështesim Qeverinë pa BDI, nëse opozita përkrah ndryshimet kushtetuese

INFO

NA NDIQ