NATO ka hedhur poshtë kërkesat e Rusisë për tërheqje nga Bullgaria dhe Rumania

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

22/01/2022

NATO ka hedhur poshtë kërkesat ruse për tërheqjen e forcave nga Rumania dhe Bullgaria, ndërsa përpjekjet diplomatike vazhdojnë për të parandaluar luftën, pasi Rusia mblodhi dhjetëra mijëra trupa në kufirin me Ukrainën.

“NATO nuk do të heqë dorë nga aftësia e saj për të mbrojtur dhe mbrojtur njëri-tjetrin, duke përfshirë praninë e trupave në pjesën lindore të Aleancës,” tha zëdhënësja e NATO-s Oana Lungescu.

Moska ka kërkuar garanci detyruese nga NATO se blloku do të ndalojë zgjerimin drejt lindjes dhe do të kthehet në kufijtë e saj të vitit 1997, sipas Reuters.

Rusia të premten kërkoi tërheqjen e trupave të NATO-s nga dy anëtarët e aleancës, Bullgaria dhe Rumania, për të lehtësuar tensionet rreth Ukrainës dhe të dy vendet hodhën poshtë ato që ata thanë se ishin kërkesa të papranueshme.

E pyetur se çfarë do të thotë garancitë për Bullgarinë dhe Rumaninë, të cilat u bashkuan me NATO-n në 1997, ministria tha se Rusia donte që të gjitha trupat, armët dhe pajisjet e tjera ushtarake të tërhiqeshin nga të dy vendet. NATO ka hedhur poshtë kërkesat, duke thënë se do të krijonin vende të klasit të parë dhe të dytë në NATO, të cilat Aleanca nuk mund t’i pranonte.

“Ne hedhim poshtë çdo ide për sferat e interesit në Evropë. Ne gjithmonë do t’i përgjigjemi çdo përkeqësimi në mjedisin tonë të sigurisë, duke përfshirë forcimin e mbrojtjes sonë kolektive. “NATO është vigjilente dhe vazhdon të vlerësojë nevojën për të forcuar pjesën lindore të Aleancës sonë”, tha zëdhënësja.

Rreth 1000 trupa amerikane dhe 140 trupa italiane në rotacion janë të vendosur në Rumani, së bashku me dhjetëra trupa polake. Të martën, Bukureshti tha se ishte gati të priste më shumë trupa të SHBA në territorin e tij.
Bukureshti i ka përshkruar si të papranueshme kërkesat e Rusisë për tërheqjen e trupave të NATO-s sipas një marrëveshjeje për të ulur tensionet në Ukrainë.

“Një kërkesë e tillë është e papranueshme dhe nuk mund të jetë pjesë e negociatave,” tha Ministria e Jashtme rumune, duke shtuar se deklarata të tilla ishin të pavend dhe të pabaza.

Forcimi i pranisë ushtarake të Aleancës është mbrojtëse ndaj sjelljes gjithnjë e më agresive të Rusisë në rajon, shkruan Bukureshti, dhe pavarësisht përpjekjeve të NATO-s për t’u përfshirë në një dialog konstruktiv, Bullgaria ka një marrëveshje me Shtetet e Bashkuara për të vendosur deri në 5000 trupa në rotacion.

Kryeministri bullgar Kiril Petkov këmbëngul në sovranitetin e vendit të tij, i cili ka zgjedhur të anëtarësohet në NATO.

“Ne vendosim vetë se si do ta organizojmë mbrojtjen tonë në bashkëpunim me partnerët tanë,” i tha ai parlamentit, duke theksuar se Sofja nuk do të jetë anëtare e zonës së dytë. Rreth 5,000 trupa të tjera të NATO-s janë vendosur në Poloni dhe shtetet baltike.(INA)

TË FUNDIT
5 orë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
8 orë
Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin
8 orë
Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani
10 orë
Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera
10 orë
Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

ME TE LEXUARA

20 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë
19 orë
SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare
17 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
14 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
13 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
13 orë
Presidentja Osmani u prit në Shkup nga Davkova

LEXO MË SHUMË

IMG_2967

“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem

IMG_2962

Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin

IMG_2961

Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

server

Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

davkova vjosa osmani

Presidentja Osmani u prit në Shkup nga Davkova

uns struge jeton shaqiri merko

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

INFO

NA NDIQ