NATO në rrezik nga konfliktet SHBA-Turqi?

0

Turqia aktualisht po pret të marrë sistemin e mbrojtjes ruse që thuhet se do të dorëzohet muajin e ardhshëm. Në Shtetet e Bashkuara, pilotët turq janë duke u trajnuar për avionët luftarakë të F-35.

Uashingtoni i ka bërë të qartë Ankarasë se nëse vazhdon të përpiqet të luajë me të dyja palët, pilotët turq do të largohen nga SHBA dhe F-35 do të qëndrojë në shtëpi.

Ministri i Jashtëm Mevlut Cavusoglu përsëriti të premten se marrëveshja vazhdon. “Ne nuk kemi armiqësi ndaj askujt, por ne nuk jetojmë në një kopsht me trëndafila,” tha Cavusoglu në një konferencë shtypi. “Fqinjët tanë nuk janë Meksika dhe Kanadaja si fqinjët e Amerikës. Ka pasur kërcënime serioze në rajonin tonë dhe ne duhet të ndërmarrim hapat e nevojshëm për interesat e Turqisë”.

Sa i përket kërcënimeve të SHBA për sanksione të mundshme, ministri i jashtëm tha: “Ne me siguri do të përgjigjemi”.

Vëzhguesit e NATO-s thonë se ka një kërcënim shumë më të madh në lidhje me këtë marrëveshje sesa shqetësimet e vërteta të vërteta rreth personelit rus që mund të zbulojnë sekretet perëndimore gjatë seancave të tyre të trajnimit S-400 një herë në Turqi.

“Implikimet janë ushtarake dhe politike”, tha ish-ambasadori i SHBA në NATO Doug Lute për DW. “Turqia është shumë larg nga vlerat thelbësore të NATO-s, demokracisë, lirisë individuale dhe sundimit të ligjit, më shumë se çdo anëtar tjetër i NATO-s.

Por në rastin e Turqisë, dera u hap nga vetë Ankaraja. Cavusoglu tha në festimet e 70 vjetorit të NATO-s në Uashington në prill “Turqia nuk duhet të zgjedhë midis Rusisë apo ndonjë tjetri. As Perëndimi, as Rusia, nuk duhet ose mund të na kërkojnë të zgjedhim mes tyre”.

Disa vëzhgues besojnë se qeveria turke tashmë i është përgjigjur pyetjeve të tilla. “Çfarë lloj anëtari i NATO-s është ky,” pyet drejtori i Zyrës së Martens Qendrës Roland Freudenstein, “nëse ata duhet të bëjnë balancimin mes aleancës së tyre ekzistuese dhe një fuqie armiqësore që ka provuar shumë herë, veçanërisht që nga viti 2014, qëllimet e saj agresive? Vetë fakti se Turqia pretendon se në një farë mënyre duhet ‘balancuar’ mes këtyre dy mjeteve, nuk është më aleat i plotë ‘.

SHBA tashmë e ka përjashtuar Turqinë nga pjesëmarrja në takimet shumëpalëshe rreth programit F-35. Megjithatë, pas një thirrjeje të së enjtes, Shanahan dhe ministri turk i mbrojtjes Hulusi Akar njoftuan se do të takohen ballë për ballë në takimin e ministrave të mbrojtjes të NATO-s në fund të qershorit.