NATO përgatitet për mbrojtje nga sulmi, rreth 20 mijë ushtarë filluan stërvitje të madhe ushtarake

ina-online
ina-online

07/03/2024

Rreth 20,000 ushtarë nga 13 vende anëtare të NATO-s filluan një stërvitje të madhe në veriun e largët të Evropës në mesnatën e sotme për t’u mbrojtur kundër një sulmi hipotetik në territorin e NATO-s, njoftoi DPA.

“Rreth 1,500 ushtarë nga forcat e armatosura gjermane po marrin pjesë në manovrat Nordic Response 2024, duke përfshirë 700 anëtarë të forcave malore”, tha Bundeswehr në qytetin e largët norvegjez të Altës.

Siç informon ushtria norvegjeze, përfshihen edhe Finlanda dhe Suedia, të cilat iu bashkuan Aleancës pas sulmit rus në Ukrainë.

Sipas skenarit të parashikuar, trupat duhet të nisin një kundërsulm nga zona e Altës për të kapur zonat në jug të pushtuara tashmë nga armiku.

Vendet e NATO-s po vendosin një gamë të gjerë sistemesh armësh për stërvitjen, duke përfshirë 100 avionë dhe forca detare me fregata dhe nëndetëse.

Në Alta ka udhëtuar edhe ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius për të marrë pjesë në fillimin e pjesës aktive të stërvitjes që nisi në mesnatë. Një ditë më parë, ai vizitoi një post ushtarak norvegjez në kufirin me Rusinë dhe ofroi të rrisë praninë e Bundeswehr-it në veriun e largët. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

improvizim

Në seancë të improvizuar, Ali Ahmeti shpall Ziadin Selën kryetar të Kuvendit të RMV-së

Kurti

Kurti: Lirohen 4 nga 5 policët e Kosovës të ndaluar në Serbi

zgjedhje maqedoni

Fillon gara për deputetë, edhe pesë ditë fushatë presidenciale

dimri-bore temperatur

Në viset malore reshjet e shiut do të kalojnë në reshje të borës, njihuni me parashikimin e motit për Maqedoninë e Veriut

ballkani-1024x873-1

Nevojitet ritëm i shpejtë për reformat në gjithë Ballkanin Perëndimor

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

IMG_1225

HDZ fitoi zgjedhjet parlamentare në Kroaci

INFO

NA NDIQ