NATO përgatitet për stërvitjen më të madhe ajrore në historinë e aleancës

ina-online
ina-online

7 Qershor, 2023

Gjermania po përgatitet të presë stërvitjen më të madhe ajrore në historinë e NATO-s në një shfaqje të forcës ndaj kundërshtarëve të mundshëm si Rusia, thanë zyrtarët.

Stërvitja “Air Defender 23” që fillon javën e ardhshme do të shohë 10,000 pjesëmarrës dhe 250 avionë nga 25 vende t’i përgjigjen një sulmi të simuluar ndaj një vendi anëtar të NATO-s.

Vetëm SHBA po dërgon 2,000 personel të Gardës Kombëtare Ajrore të SHBA dhe rreth 100 avionë për të marrë pjesë në manovrat stërvitore midis 12 dhe 23 qershorit.

“Do të isha shumë e befasuar nëse ndonjë lider botëror nuk do të merrte parasysh atë që tregon kjo për sa i përket frymës së kësaj aleance, që do të thotë fuqia e kësaj aleance.”

“Dhe kjo përfshin Putin,” tha Amy Gutmann, ambasadorja e SHBA-së në Gjermani.

Ndërsa stërvitja është planifikuar prej disa vitesh, pushtimi rus i Ukrainës e ka shtyrë NATO-n të përgatitet seriozisht për mundësinë e një sulmi në territorin e saj.

Suedia, e cila shpreson të bashkohet me aleancën, dhe Japonia po marrin pjesë gjithashtu në stërvitje.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

robert fico

Partia majtiste e ish-kryeministrit pro-rus i fiton zgjedhjet në Sllovaki

sulmi turqi

VIDEO/ Del nga makina dhe vrapon, momenti kur terroristi hedh veten në erë pranë Parlamentit në Ankara

erdogan

“Terroristët nuk do të kenë kurrë sukses”, thotë Erdogan

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

kina

SHBA paralajmëron për planet e Kinës për mbizotërimin e informacionit

azil

Po rritet pakënaqësia e gjermanëve me politikën e migracionit, shikoni sa vota do të fitonte AfD

biden-trump

Biden intesifikon sulmet ndaj Trump, bën kritikën më të fortë deri më tani

wagner-vagner

Putin takohet me ish-komandantin e Wagner-it

stoltenberg nato

Shefi i NATO-s thotë se po fiton terren ofensiva e Ukrainës

INFO

NA NDIQ