NATO teston veten në Bullgari nëse mund t’i rezistojë çdo agresioni

INA
INA

16/11/2023

Komanda e NATO-s në Napoli ka publikuar një video ku tregohet ushtrimi i forcave të NATO-s në Bullgari me qëllim të testimit të aftësive për t’iu përgjigjur çdo akti të agresionit në mbrojtje të Aleancës në krahun e saj juglindor, shkruan Express.

Në Bullgari, NATO testoi aftësinë e saj për t’iu përgjigjur çdo akti agresiv në mbrojtje të Aleancës në krahun e saj juglindor”, thuhet në përshkrimin e videos.

Ky ushtrim, pamjet e të cilit janë publikuar sot në platformën “X” është mbajtur me datën 10 nëntor.

“Duke qëndruar këtu me ju sot, shoh frymën e vërtetë të aleatëve tanë, të bashkuar në vlerat tona, të pathyeshëm në vullnetin tonë të përbashkët dhe gjithmonë duke u përshtatur për një botë në ndryshim”, kishte deklaruar Zëvendës Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Mircea Geoană, i cili kishte marrë pjesë në këtë ngjarje.

Në ushtrim kanë marrë pjesë ushtarët nga Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Italia, Mali i Zi dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Putin Yekaterina Duntsova

Kush është 40-vjeçarja që sfidon Putin, synon të rrëzojë nga froni kreun e Kremlinit

biden trump

Trump: Biden është kërcënimi i vërtetë për demokracinë, jo unë

izrael tel aviv gaza

Forcat izraelite të Mbrojtjes: Mbi 100 ushtarë izraelitë të vrarë që nga operacioni tokësor

serbet rusi mercenar serb

Rusia ka humbur 338,820 trupa në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit

Gaza

G7: Nevojitet veprim urgjent për të minimizuar humbjet civile në Gaza

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

INFO

NA NDIQ