Ndahet Çmimi shtetëror “23 Tetori”

INA
INA

23/10/2023

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot është bërë ndarja e Çmimit shtetëror “23 Tetori” për arritje shumëvjeçare në sferën e shkencës, kulturës, arsimit, mbrojtjes së interesave shtetërore dhe promovimin e prioriteteve shtetërore, vlerave dhe trashëgimisë kulturore – historike me interes publik.

Për arritje në sferën e shkencës dhe arsimit, çmimi iu dorëzua ekipit për transplant të mëlçisë, prof. dr. Zoran Karaxhov, prof. dr. Svetozar Antoviq, doc. dr. Beti Todorovska, pr. dr. Tatjana Spirovska dhe prof. dr. Maja Mojsova Mijovska dhe profesorit universitar Afrim Osmani.

Për arritje në fushën e kulturës dhe artit, çmimi shkoi për artistin, prof. mr. Robert Jankulloski dhe shkrimtarin Bllazhe Minevski.

“Kjo festë bashkon brezat që luftuan për lirinë tonë dhe lirinë e brezave tanë të ardhshëm. Dhe pas 130 vitesh, 23 Tetori – Dita e luftës revolucionare maqedonase mbetet një kujtesë e përhershme e përpjekjeve shekullore të maqedonasit për shtetin e tij ku çdo person, pa dallim kombësie do të mund lirshëm dhe dinjitetshëm të ndërtojë dhe tregojë cilësitë krijuese dhe profesionale”, deklaroi Mimi Gjorgorska Ilievska, kryetare e Këshillit për ndarjen e Çmimit shtetëror.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Halil Snopce

Kuvendi i ASH-së ende nuk ka caktuar mbledhje/ Snopçe: Mund të ketë dallime, por do të jemi të unifikuar

ministria financave e maqedonise

Vendimi për pagat shkakton revoltë tek të punësuarit në Ministrinë e Financave

LSDM SDSM

LSDM fton partitë për krijimin e Frontit Europian

stevo pendarovski

Pendarovski për ndryshimet kushtetuese: Do të presim qeverinë e ardhshme

ndotja shkup

Qyteti i Shkupit: Qytetet më të ndotura në Maqedoni janë Strumica dhe Tetova

policia-714x420

Një shofer ka goditur një grua në Shkup dhe ka ikur nga vendi i ngjarjes

Angela Ageler

“Lista e Zezë” Amerikane do zgjerohet me emra tjerë, paralajmëron ambasadorja Ageler

auto_korrupsion1511207587

Kush janë më të korruptuarit në Maqedoninë e Veriut?!

stevo pendarovski

Pendarovski është keqkuptuar: Nuk ka thënë se nuk do të rikandidohet

INFO

NA NDIQ