Ndarja e Vetëvendosjes e pashmangshme!

0

Lëvizja Vetëvendosje ka mbetur pa kryetar. Kjo pasi që kryetari i deritashëm, Visar Ymeri dha dy ditë më parë dorëheqjet nga të gjitha pozitat e tij në parti.

Ai këtë e bëri të ditur në një konferencë për media, ku tha se po e bën këtë si akt zhgënjimi.

“Unë po jap dorëheqje, si akt zhgënjimi që nuk kam arritur që t’i ndalë linçimet dhe përbuzjet që kanë ndodhur kohëve të fundit brenda organizatës. Ka pasur një shpërfillje ndaj pozitës time dhe organeve tjera të lëvizjes. Shpresoj që dorëheqja ime të kuptohet si alarm, veçanërisht për ata që kanë qenë pjesë e linçimit”, pati theksuar Ymeri.

Në anën tjetër Lëvizja Vetëvendosje  është duke u përgatitur për procesin zgjedhor brenda partisë dhe, deri më tash vetëm Albin Kurti ka konfirmuar kandidaturën për të marrë postin e të parit të Lëvizjes.

Ndërsa në Lëvizjen Vetëvendosje thuhet se janë bërë ndasi në dy grupe. Këto ndasi brenda VV-së u bënë të ditura pasi rrodhi në media një komunikim i brendshëm i deputetëve të kësaj partie, në të cilin Aida Dërguti kishte fyer Kurtin në ditën e arrestimit të tij.

Ndonëse asgjë nuk ka zyrtare lidhur me ndarjen e VV-së, sipas raportimeve të mediave njëri grup thuhet të jetë ai i Albin Kurtit kurse tjetri po quhet Klani i Dardan Molliqajt ku sipas raportimeve thuhet t’i jenë bashkangjitur disa deputetë që po e kundërshtojnë kthimin e Kurtit në krye të partisë, e në këtë krah raportohet të jetë edhe Visar Ymeri.

Analisti politik, Imer Mushkolaj në një përgjigje për portalin arbresh.info ka thënë se ndarja e Vetëvendosjes është evidente.

“Ndarja ne VV tashmë është evidente. Kjo solli edhe dorëheqjen e Ymerit. Tash kryetar do të zgjedhjet Albin Kurti dhe kundërshtarët e tij ose do të rezistojnë brenda partisë, ose do ta braktisin atë. Është pak e besueshme që përçarjet brenda VV-së mund të sanohen”, ka thënë ai.