Ndërmarrja “Rrugët e Shtetit” punësoi 143 inkasantë për pikat e pagesës rrugore

ina-online
ina-online

15/02/2024

Ndërmarrja publike “Rrugët e Shtetit” punësoi 143 inkasorë me vendim pune për periudhë të pacaktuar, pas shpalljes së publikuar para fundit të vitit të kaluar.

Vendimi për përzgjedhjen e kandidatëve me emër dhe mbiemër është publikuar në faqen e ndërmarrjes publike dhjetë ditë më parë. Nga kjo ndërmarrje thonë se renditja përfundimtare është bërë në bazë të shqyrtimit paraprak të provave për plotësimin e kushteve dhe intervistave me kandidatët.

Bëhet fjalë kryesisht për inkasuesit që janë të punësuar në pikat e pagesës rrugore, por që prej vitesh ishin me kontrata të përkohshme.

Nga ndërmarrja theksuan se numri i inkasorëve u rrit për shkak të autostradave të reja Smokvicë – Demir Kapi dhe Miladinovci – Shtip. Këta punëtorë nuk kishin zgjidhje për një periudhë të pacaktuar dhe kostot e pagesës së tyre mbaheshin në një zë të veçantë në kontabilitetin e shoqërisë publike.

Në konkursin për 143 vende pune ishte planifikuar të punësoheshin 66 maqedonas, 58 shqiptarë, nëntë turq, pesë romë, një vllav, dy boshnjakë dhe dy nga nacionalitetet tjera për një kohë të pacaktuar.

Kandidatët e kërkuar duhej të kishin të paktën një arsim të mesëm. Orari i punës është i ndarë në dy turne dhe zgjat 12 orë, nga ora 7 deri në 19 dhe nga ora 19 deri në orën 19 të ditës së nesërme. Paga bazë e ofruar nga Ndërmarrja publike e rrugëve shtetërore në shpallje është 26.220 denarë. Afati për regjistrimin e kandidatëve ishte 15 ditë.

Drejtori Ejup Rustemi, në prezantimin e rezultateve të arritura nga kjo ndërmarrje shtetërore, u mburr se viti i kaluar është dashur të mbyllet me të hyra rekord prej 62 milionë eurosh nga mbledhja e taksave rrugore.

“Më konkretisht, këtë vit kemi një rritje 100 për qind të të hyrave nga taksat krahasuar me tre vite më parë. Për krahasim, në vitin 2020, nga mjetet e mbledhura në bazë të mbledhjes së tarifave janë realizuar 34 milionë euro të hyra, në vitin 2021 mbi 46 milionë euro, në vitin 2022 tashmë shuma është mbi 53 milionë euro dhe këtë vit do ta përfundojmë. me 62 milionë euro”, tha ai. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

arberesha kryeziu

Deputetja e VV-së, Hyseni: Bujar Osmani përfaqësues i “Ballkanit të Hapur”, Arben Taravari i rreshtuar përkrah Kosovës

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Mjekët specialistë privatë në RMV nga sot në grevë të përgjithshme

shkupi

Turistët nga Turqia dominojnë për turizëm në Maqedoninë e Veriut

Mickoski vmro platforma

Mickoski: Kohët kur Reçica mund të shantazhonte dhe të diktonte kushte kanë ikur

hotel mijallkov oher

Kompania e Mijallkovit filloi me ndërtimin e një hoteli luksoz në Ohër, reagon “02 Iniciativa”

statistika menaxhim ekonomi biznes

19 organizata biznesi kundërshtojnë zyrtarisht anëtarësimin me detyrim në një Dhomë Ekonomike Kombëtare

nafta tregjet

Rritet çmimi i arit dhe i naftës! Si po ndikon në tregjet financiare sulmi i Iranit ndaj Izraelit

Moti_26-780x470-1

Ky është parashikimi i motit për sot

izet mexhiti tubim ode

Izet Mexhiti në odën e burrave në Koliçan

INFO

NA NDIQ