Ndërrimi i dokumenteve – Sa zgjidhet një problem, vjen tjetri!

INA
INA

08/02/2024

Situata para sporteleve të MPB-së thuajse është normalizuar, vërehen më pak qytetarë që presin për tu pajisur me dokumente, shkruan Alsat.

Por ajo që i shqetëson qytetaret është linja telefonike jo funksionale për të caktuar termin dhe mungesa e ekzemplareve për të marrë në kohë pasaportat dhe dokumentet personale me emrin e ri të shtetit.

Qytetarët që ishin sot para sporteleve të MPB-së, ishin telefonuar nga shërbimet dhe pritnin radhë. Por sipas tyre shqetësues është fakti se për të marr dokumentet pas fotografimit pritjet mund të shkojnë deri në 2 muaj.

“U telefonuan apo kishit termin? Na thirren në telefon, e kishim të caktuar për në maj dhe na thirren dje për sot, për pasaportë, letërnjoftim dhe lejen e vozitjes. A u thanë se sa kohë duhet të pritni për të marrë pasaportën? Për afërsisht 2 muaj, ashtu më thanë”, tha një qytetar.

“Thuan që vetëm me termin të caktuar por si të caktoj termin. Provoj të telefonoj dhe nuk kontaktova askënd ndërsa para asaj kohe prita këtu dhe u ktheva, nuk kam koment”, u shpreh një qytetar tjetër.

“Nuk munda të caktoj në telefon, i thirri në telefon sepse kam paket me telefonata pa kufij dhe vetëm me harxhon para, thotë ju lutem pritni dhe në fund thotë nuk ka termin. Dhe më pas jap para për telefon”, theksoi një qytetar.

“Për herë të parë jam këtu, për pasaportë, leje të vozitjes dhe letërnjoftim. Duhet të udhëtoni diku? Po, për në Gjermani”, u shpreh një qytetar tjetër.

Ndërkohë Komiteti i Helsinkit thotë se me kaosin e krijuar për pajisje me dokumentet personale po shkelen të drejtat kushtetuese të qytetarëve.

“Komiteti i Helsinkit për të Drejtat e Njeriut reagon ashpër ndaj shkeljes së të drejtave themelore të njeriut dhe kërkon që institucionet kompetente të gjejnë zgjidhjet e duhura sa më shpejt dhe të shmangin dëmet që u shkaktojnë qytetarëve. Kërkojmë nga Ministria e Punëve të Brendshme që të riorganizojë menjëherë punën e saj dhe të sigurojë kushte për lëshimin e dokumenteve biometrike të udhëtimit, letërnjoftimeve brenda një afati të arsyeshëm”, thuhet nga Komiteti i Helsinkit.

Deri në skadimin e afatit të dokumenteve me emrin e vjetër të shtetit kanë mbetur vetëm edhe 4 ditë.

Pas 12 shkurtit letërnjoftimet me emrin e vjetër të shtetit do të jenë të vlefshëm vetëm për përdorim të brendshëm por me to nuk do të mund të udhëtohet jashtë shtetit si në Shqipëri, Kosovë, Mal të Zi dhe Serbi.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

Elmi Aziri

Aziri: ASH del e vetme në zgjedhje, kjo çështje do të diskutohet dhe në organet partiake!

Talat Xhaferi

Xhaferi: Maqedonia e Veriut ndërton vlera evropiane të bashkëjetesës, multikulturalizmit dhe multietnicitetit

Arjanit Hoxha ziadin sela zejdi

Si do të shkojë ASH-ja e Selës në zgjedhje? Zejdi është për bllok të gjerë politik, Hoxha i sigurt për koalicion fitues

arber ademi

Ademi: Brenda javës i unifikojmë pagat e profesorëve

Abdush demiri

KSHZ kompleton përbërjen e saj, Abdush Demiri bëhet anëtari i shtatë i saj

INFO

NA NDIQ