Ndërroi jetë diplomati i njohur amerikan, Henry Kissinger

ina-online
ina-online

30/11/2023

Diplomati dhe shkencëtari i famshëm amerikan Henry Kissinger, i cili la gjurmë të pashlyeshme në politikën e jashtme amerikane, vdiq të mërkurën në moshën 100-vjeçare në shtëpinë e tij në Konektikat, njoftoi kompania konsulente Kissinger Associates.

Ai ishte një diplomat, shkencëtar politik, konsulent gjeopolitik dhe politikan që shërbeu si Sekretar Shteti dhe Këshilltar i Sigurisë Kombëtare në administratat presidenciale të Richard Nixon dhe Gerald Ford.

Ai u nderua me Çmimin Nobel për Paqen në vitin 1973 për kontributin e tij në negociatat e armëpushimit në Vietnam, i cili konsiderohet një vendim i diskutueshëm.

Duke e quajtur Kissinger një fuqi diplomatike, Reuters shkruan se në vitet 1970, duke mbajtur postet e larta diplomatike të lartpërmendura, ai ishte i përfshirë në shumë ngjarje të rëndësishme globale dhe përveç Marrëveshjes së Paqes së Parisit me Vietnamin e Veriut, përpjekjet e tij çuan në hapjen diplomatike të Kinës, negociata të rëndësishme amerikano-sovjetike për kontrollin e armëve, si dhe zgjerimin e lidhjeve midis Izraelit dhe fqinjëve të tij arabë.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

Baza ajrore Kucove

Baza e NATO-s në Kuçovë merr jehonë, Rama paralajmëron edhe bazën detare

UT Universiteti tetoves

VLEN: BDI nxori në rrugë elitën intelektuale shqiptare

Koridori-8-10d

Fati i zi i 10 projekteve kapitale në rajonet shqiptare në Maqedoni

shqiper kosov

Filloi zgjerimi dhe asfaltimi i rrugës që e lidh Kosovën me Shqipërinë

thumbs_b_c_9349a89cefb82dd84330a3a5dea34148

Përurohet baza ajrore e NATO-s në Shqipëri

pompa-benzines-derivatet-naftes

Lirohet çmim i naftës, shtrenjtohet çmimi i benzinës në Maqedoni

partite politike shqiptare VLEN BDI Populli PDSH ASH Sela PDE

Përpos liderëve këto janë emrat e disa kandidatëve për deputetë që po kalkulohen në Nj.6 zgjedhore?!

INFO

NA NDIQ