Ndërroi jetë ish-ministri i njohur në Maqedoninë e Veriut

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/01/2022

Ministri i parë i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor i VMRO-DPMNE-së nga viti 1998 deri në vitin 2002, Marjan Dodovski vdiq sot për shkak të komplikimeve nga kor onavirusi.

Dodovski ishte deputet nga viti 2006 deri në vitin 2008, e më pas anëtar i Këshillit të Qytetit të Shkupit.

Lajmin e ka bërë të ditur mbrëmë ish-bashkëshortja e tij Ivanka Vasilevska në profilin e saj në Facebook.

“Me keqardhje të thellë ju njoftojmë se sonte, në klinikën shtetërore, Marjan Dodovski na la shumë herët. Marjani ishte një luftëtar i madh dhe i përkushtuar për Maqedoninë, ministri i parë i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor i VMRO-DPMNE-së, në karrierën e tij të frytshme kreu funksione të shumta partiake dhe shtetërore, por mbi të gjitha, më e rëndësishmja ishte babai i Marijes sime. Dodovska . Na la në zi të madhe dhe Maqedonia humbi një njeri të madh. Marjan, prehu në paqe!”, ka shkruar ajo.

Dodevski ishte anëtar i Komitetit Ekzekutiv të VMRO-DPMNE-së, kryetar i komisionit për mjedisin jetësor dhe koordinator i njësive zgjedhore.(INA)

TË FUNDIT
19 minuta
Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë
21 minuta
Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet
1 orë
I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët
2 orë
Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit
2 orë
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ageler: Siguria energjetike dhe energjia e gjelbër janë prioritete që duhet t’i tejkalojnë politikat partiake
8 orë
Mot me diell dhe shumë i nxehtë dhe vranësira të vogla
1 ditë
Geer: RMV-ja duhet të harmonizojë legjislacionin me standardet e BE-së
6 orë
Siljanovska Davkova takoi presidentin gjerman Frank-Walter Steinmeier
22 orë
Shkup, kamerat e reja për shkeljet në komunikacion ende jo funksionale
2 orë
Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera
1 ditë
E TMERRSHME! Arsimtari rrahu nxënësin në një shkollë të Bogovinës! Publikohet momenti i dhunës
8 orë
Vazhdon vizita e presidentes Siljanovska- Davkova në Berlin në Konferencën për rindërtimin e Ukrainës
1 ditë
Në ditët e fundit të Qeverisë aktuale, Lloga propozon ligj për Këshillin Gjyqësor

LEXO MË SHUMË

IMG_2930

Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

mickoski hristijan

Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

Bujar Osmani

Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit

Mickoski

Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar

william walker uoker kurti

Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera

IMG_2927

Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë

rifat1

Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari

vlen gashi kasami mexhiti taravari

Brenda VLEN-it arrihet kompromisi për resorët, MEPSO i kalon LD-së së Izet Mexhitit

INFO

NA NDIQ