Ndërroi jetë në moshën 61-vjeçare gazetari i njohur në Maqedoni (FOTO)

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/03/2023

Pas një sëmundjeje të shkurtër, në moshën 61-vjeçare në Shkup ka vdekur Ljupço Jakimoski, ish-drejtor i Radio Televizionit të Maqedonisë dhe ish-drejtor i agjencisë së lajmeve MIA.

Jakimoski u lind në vitin 1961 në fshatin Velestovë të Ohrit. Ka diplomuar në Fakultetin Filologjik në Shkup – grupi Historia e letërsisë së popujve të RFSJ-së, përcjell INA.

Dy herë u zgjodh deputet nga radhët e VMRO-DPMNE-së, në përbërjen e parë parlamentare, e më pas në vitin 1998. Po në të njëjtin vit u zgjodh drejtor i përgjithshëm i Radiotelevizionit të Maqedonisë, detyrë të cilën e mbajti deri 2002.

Në vitin 2006 u zgjodh drejtor dhe kryeredaktor i MIA-së, pozitë të cilën e mbajti për 11 vjet, deri në vitin 2017.

Ljupço Jakimoski do të varroset të mërkurën më 8 mars në vendlindjen e tij Velestovë. (INA)

ИН МЕМОРИАМ: Почина новинарот Љупчо Јакимовски

TË FUNDIT
2 minuta
Pas debaklit në Kombet e Bashkuara, Vuçiq mbështillet me flamurin e Serbisë
11 minuta
Vendimi i OKB-së për Srebrenicën, Taravari: Të na kujtojë se liria e askujt nuk duhet cënuar
27 minuta
Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar
1 orë
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite
2 orë
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

ME TE LEXUARA

1 ditë
QMK: Rekomandojmë që mos të pihet ujë në rajonin e Kumanovës
14 orë
Babai dhe dy djemtë e tij të plagosur në Pejë, publikohen emrat e tyre
1 ditë
Dogana e Maqedonisë sekuestron 1.7 tonë medikamente të dëmshme për shëndetin e qytetarëve
10 orë
A do ta vazhdojë rrugëtimin politik në LSDM? Bytyqi: Takohem me të gjitha palët e arenës politike
1 ditë
Maqedonia e Veriut në mesin e 38 vendeve bashkësponsor për rezolutën e gjenocidit në Srebrenicë
5 orë
Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

LEXO MË SHUMË

vucic

Pas debaklit në Kombet e Bashkuara, Vuçiq mbështillet me flamurin e Serbisë

Arben Taravari3

Vendimi i OKB-së për Srebrenicën, Taravari: Të na kujtojë se liria e askujt nuk duhet cënuar

izet mexhiti

Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar

Afrim Gashi

Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

INFO

NA NDIQ