Ndërroi jetë në SHBA patrioti nga Ohri, kishte vuajtur në burgun e Idrizovës

Iliria News Agency
Iliria News Agency

30/01/2022

Shpëtim Pollozhani

Sikurse më informoi familja, në Amerikë ka ndëruar jetë Xhemail Demiri juristi nga Ohri

I ndjeri ishte i burgosur dhe i persekutuar politik.
Në Burgun famëkeq të Idrizovës mbante qëndrim dinjitoz, duke u ndihmuar dhe duke u dhënë këshilla juridike (ishte jurist i diplomuar) të burgosurve.
Edhe pas daljes nga Burgu, persekutimi i tij nuk kishte të ndalur.
Në pamundësi për ta siguruar bukën e gojës, ai, si mijëra shqiptarë në kohën e ,,demokracisë” u detyrua të emigrojë në Amerikë ku ndërroi jetë.
Në emër të Shoqatës së të Burgosurve dhe të Përndjekurve Politikë Shqiptarë, me dhimbje të thellë i shpreh ngushëllime familjes dhe shoqërisë!
Qoftë i lavdishëm kujtimi për Xhemail Demiri- Xhema!

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shpetim idrizi

Idrizi: Ka biznesmenë që mburren se fituan 300 mln euro në Shqipërinë e varfër

bolton

John Bolton: Nëse Donald Trump fiton, do të dalë nga NATO

Hovenier Kurti

Dialogu për dinarin, Hovenier vjen me një kërkesë për Qeverinë – ja kë kërkon në takime!

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

xhemail jusufi

BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

stevo-pendarovskiii-780x470-1

PRSD mbështet rikandidimin e Pendarovskin për president

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

INFO

NA NDIQ