Ndërroi jetë profesori Nuhi Vinca

Picture of ina-online
ina-online

10/07/2024

Ka ndërruar jetë profesori dhe poeti Nuhi Vinca nga Veleshta e Strugës. Lajmin e ka bërë të ditur vajza e tij, aktorja Ilire Vinca.

“Informojmë të gjithë familjarët, miqtë dhe opinionin publik për ceremoninë mortore: Të enjten, 11 korrik, në ora 10:00 mbledhja komemorative në Institutin Albanologjik. Varrimi në ora 12:00 në varrezat e Prishtinës (Arbëri). Ngushëllimet i presim në Hotel Grand të premten dhe të shtunën nga ora 09:00 deri ne 17:00”, ka shkruar Vinca.

Nuhi Vinca është poet, shkrimtar dhe përkthyes nga Struga.

Ai lindi në vitin 1932 në Veleshtë të Strugës. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, ndërsa të mesmen (normalen) në Shkup në vitin 1953, kur e botoi dhe të parën vjershë për të rritur me titullin “Lamtumirë shkollë” në revistën “Zani i rinisë”.

Ka kryer fakultetin filozofik. Dhjetë vite me radhë, që prej hapjes së Gjimnazit të Strugës, punoi si profesor në këtë institucion arsimor.

TË FUNDIT
30 minuta
Shaqiri: Koalicioni Evropian asnjëherë nuk kanë qenë të interesuar për ish-ushtarët e UÇK-së
32 minuta
Mickoski takohet me Vuçiqin: Të thellojmë edhe më shumë bashkëpunimin mes dyja vendeve
38 minuta
I punësuari në një bastore sportive në Tetovë e vodhi xhiron ditore, policia e arreston
40 minuta
Djali dhe reja sulmojnë prindërit në një fshat të Tetovës
41 minuta
BDI: I gabuar dhe i dëmshëm vendimi i Qeverisë kundër tunelit të Korridorit 8 në aksin Gostivar – Bukojq

ME TE LEXUARA

4 orë
LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët
1 ditë
Qeveria ka emëruar disa drejtorë, ja emrat
38 minuta
I punësuari në një bastore sportive në Tetovë e vodhi xhiron ditore, policia e arreston
21 orë
Qeveria miratoi emrat e zëvendësministrave të rinj, shtatë janë nga VLEN: Elfet Ismaili në Mbrojtje, Astrit Iseni në MPB
4 orë
Bastisje në Strumicë, ndalohet një person

LEXO MË SHUMË

rijad shaqiri

Shaqiri: Koalicioni Evropian asnjëherë nuk kanë qenë të interesuar për ish-ushtarët e UÇK-së

mickoski-2

Mickoski takohet me Vuçiqin: Të thellojmë edhe më shumë bashkëpunimin mes dyja vendeve

baste bastore

I punësuari në një bastore sportive në Tetovë e vodhi xhiron ditore, policia e arreston

policia-tetoves-spb-mpb

Djali dhe reja sulmojnë prindërit në një fshat të Tetovës

BDI selia

BDI: I gabuar dhe i dëmshëm vendimi i Qeverisë kundër tunelit të Korridorit 8 në aksin Gostivar – Bukojq

gashi

Gashi takohet me përfaqësuesit e Zyrës së DCAF në Shkup

mexhiti

Mexhiti dhe Mickoski në Londër u takuan me Zelenskin

rijad shaqiri

https://tv21.tv/vlen-i-pergjigjet-frontit-europian-shaqiri-koalicioni-europian-asnjehere-nuk-kane-qene-te-interesuar-per-ish-ushtaret-e-uck-se/

Saranda Imeri1

Imeri: Koalicioni VLEN siguron 30 milionë euro për komunat shqiptare

INFO

NA NDIQ