Ndërroi jetë veprimtari i njohur tetovar, Rafi Halili

Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/01/2022

Sot në Tetovë ndërroi jetë Rafi Halili i lindur në vitin 1950 -2022

Na shkoi sy hapur edhe një bashkëveprimtar, duke rrezistuar deri në ditën e fundit të jetës kundër padrejtësive që u bëhen shqiptarëve!

Konfrontimi i tij me pushtuesit, si e quante ai pushtetin, filloi që në moshën e tij si i mitur, në vitin e largët 1967.

Ai nuk iu nënshtrua kërcënimeve asnjëherë, duke qenë në krye të Demostratave të vitit 1968. Pas rrevoltës së shqiptarëve, atë e shohim si udhëheqës i Organizatës Ilegale Kushtrimi i Lirisë.

Edhe pse kërkohej nga gjithë shërbimet sekret të Jugosllavisë, ai një periudhë të gjatë veproi në ilegalitet duke u strehuar dhe bashkëvepruar që nga Struga deri në Kosovë.

Në 6 qershor të vitit 1982 ai rra në kurthë, me ç’rast na burgosën dhe na dënuan nga 13 dhe 15 vjetë burg!
Rafiu e filloi burgun e tretë me tre plagë të marra gjatë arrestimit dhe shkëmbim të zjarrit me Njësitë speciale të UDB.

Gjatë gjithë burgosjeve dhe vuajtjeve të dënimit, ai kiste qëndrim stoik dhe dinjitoz.
Lavdi jeta dhe vepra e Rafi Halili!
Ngushëllime familjes dhe shoqërisë!
Takimi Komemorativ do të mbahet në Sallën e Kuvendit Komunal të Tetovës në ora 12.00!
Varrimi do të jetë nesër, 29.02.2022 në ora 15.30 në Tetovë
Sipas vullnetit të familjarëve, Shoqata do të merret me organizim dhe protokol të procedurës mortore!

shkruar nga Shpëtim Pollozhani – Shoqata e të Burgosurve dhe të Përndjekurve Politikë Shqiptarë

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

438237609_7297035567018411_5241735204519391833_n-1-780x470

BDI-ja nisi festën në Sheshin Skënderbeu në Shkup, Grubi: Fitoi UÇK-ja dhe Ali Ahmeti

lluka

Llukarevska: Stevo Pendarovski shkon në raundin e dytë

tetove

BDI feston në Tetovë

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Disa nga rezultatet jo zyrtare nga rajoni i Tetovës

arber

Ademi: Sot populli foli

Bilall Kasami

Kasami: Dalja e votuesve e lartë, po tregohet vendosmëri për ndryshim

vlen

VLEN: Në Likovë vjedhje masive të votave, mbushje dhe treni bullgar

MPB-policia-maqedonise

Arrestohen pesë persona, fotografuan fletëvotimet

kumanove hotel kristal

Mbyllet vendvotimi 1075 në Gjimnazin e Kumanovës

INFO

NA NDIQ