Ndërron jetë ish-ushtari i UÇK-së, Esat Tahiri

Picture of ina-online
ina-online

30/05/2024

Ka ndërruar jetë ish-ushtari i UÇK-së, Esat Tahiri, njofton familja Tahiri në Nju Jork

Me dhimbje dhe pikëllim të thellë lajmërojmë komunitetin se me 11 Maj u nda nga jeta vëllai ynë Esat Tahiri – shkruajn vëllezërit e tij Sheremet e Qamil Tahiri me kushurinjët, në SHBA.

Lajmin mbi vdekjen e parakohshme e ka bërë të ditur dhe nënkryetari i komunës së Skenderajt, Sami Lushtaku.

I cili përmes një postimi në rrjetin social, Facebook, shkroi se Tahiri ka qenë sypatrembur, luftëtar i zoti, burrë i fjalës dhe punëtor i palodhur.

“Me zemër të thyer e dhembje të thellë mora lajmin për vdekjen e bashkëluftëtarit sypatrembur, mikut të veçantë, bashkëpunëtorit të ngushtë e bashkëqytetarit të respektuar, Esat Tahiri. Ai ishte luftëtar i zoti në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, bashkëpunëtor i imi i ngushtë në Trupat Mbrojtëse të Kosovës, burrë i fjalës e punëtor i palodhur. Kontributi i tij për lirinë, pavarësinë dhe shtetndërtimin e Kosovës do të mbetet i paharruar”, ka shkruar Lushtaku.

I ndjeri u varrosë me nderime të larta ushtarake në vendlindjen e tij – Drenicë, më 13 Maj.Ndërsa, vëllezërit e tij Sheremet e Qamil Tahiri me kushurinjët, ka për me qit të Pamin.

Bashkëluftëtarë të Batalionit ” Atlantiku” në SHBA do të shprehin ngushëllime në të Pamen e cila do të mbahet të Shtunën me 8 qershor nga ora 9AM deri në 4PM në lokalin “How at the Moon” në adresën 585 East 189 Bronx NY 10458./Beqir Sina/INA

TË FUNDIT
1 ditë
Gjermania edhe më shumë do t'i lehtësoj masat për punëtorët e huaj të kualifikuar
4 ditë
Ky është vendi evropian për të jetuar, pushimi vjetor deri 5 javë dhe rroga mesatare deri 5.000 euro
5 ditë
Përleshje mes tifozëve anglezë dhe atyre serbë, shkak janë bërë shqiptarët (VIDEO)
6 ditë
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
6 ditë
"Si shqiponjë në stadium", fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

ME TE LEXUARA

1 ditë
Gjermania edhe më shumë do t'i lehtësoj masat për punëtorët e huaj të kualifikuar

LEXO MË SHUMË

viza gjermane

Gjermania edhe më shumë do t’i lehtësoj masat për punëtorët e huaj të kualifikuar

danimarka kopenhagen

Ky është vendi evropian për të jetuar, pushimi vjetor deri 5 javë dhe rroga mesatare deri 5.000 euro

perleshje tifozet serb

Përleshje mes tifozëve anglezë dhe atyre serbë, shkak janë bërë shqiptarët (VIDEO)

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

17 vjet burg për shqiptarin nga Maqedonia që vrau gruan në Zvicër

burek king

Burek King-u i shqiptarëve e humb betejën ligjore me Burger King

nefail maliqi

Tribune de Genėve: Një gazetar shqiptar në Gjenevë kërkon ngritjen e bustit të heroit zviceran Guillaume Tell në Kosovë

INFO

NA NDIQ