Ndërron jetë Kurt Westergaard, njeriu që nxiti reagime të shumta pas publikimit të karikaturës së profetit Muhamed

Karikaturisti danez Kurt Westergaard, i njohur për karikaturën e tij të diskutueshme të profetit Muhamed, vdiq në moshën 86 vjeç, ka bërë të ditur familja e tij të dielën. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Westergaard vdiq i qetë në gjumë pas një sëmundjeje të gjatë, njoftoi gazeta daneze Berlingske, duke cituar familjen e tij.

Artisti u bë i njohur ndërkombëtarisht në vitin 2005 pasi një seri vizatimesh të tij u botuan në të përditshmen konservatore, Jyllands-Posten nën titullin, “Fytyra e Muhamedit”. Ilustrimet, të cilat fillimisht kaluan pa u vërejtur, përfundimisht ndezën krizën më të madhe të politikës së jashtme të Danimarkës që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore.

Një nga karikaturat që shkaktoi një reagim të veçantë tregonte profetin që kishte veshur një çallmë në formën e një bombe.Dy javë pas botimit të serisë, demonstrimet kundër tij u mbajtën në Kopenhagë dhe ambasadorët nga vendet myslimane në Danimarkë protestuan gjithashtu. Por zemërimi u përshkallëzua përtej Danimarkës, në të gjithë botën myslimane në shkurt të vitit 2006. Protestat në vendet myslimane shpejt u kthyen në dhunë. Ambasadat daneze dhe norvegjeze u sulmuan dhe dhjetëra njerëz u vranë. Karikaturat përfundimisht çuan në një debat rreth kufijve të fjalës së lirë dhe pyetjeve rreth fesë.