Ndotja në Shkup, mos hapni dritaret, rrini në shtëpi, rekomandimet e ISHP

ina-online
ina-online

25/12/2023

“Ndotja e ajrit është e lartë këto ditë, veçanërisht në kryeqytet, ndaj për të mbrojtur efektet e dëmshme të mundshme shëndetësore të suspenduara (grimcave lundruese), në momentet kur përqendrimet e tyre janë rritur në mënyrë drastike”, thekson Instituti i Shëndetit Publik (ISHP) përmes një sërë rekomandimesh që duhet ndjekur, përcjell INA.

“Në qytetet me një indeks “jashtëzakonisht të keq (të dobët)” të cilësisë së ajrit, popullsia duhet të qëndrojë në shtëpi. Zvogëloni sforcimin fizik, veçanërisht jashtë dhe veçanërisht nëse keni simptoma të tilla si kolla ose dhimbje të fytit. Të rriturit dhe fëmijët me probleme të mushkërive, të rriturit me probleme të zemrës dhe të moshuarit duhet të shmangin aktivitetin e rëndë fizik. Gratë shtatzëna duhet të qëndrojnë në shtëpi”, thuhet në rekomandimet.

Gjithashtu rekomandohet që personat me astmë të mbajnë më shpesh inhalatorin me vete.

“Nëse duhet të dilni, vishni maska ​​me efektivitet të provuar. Personat me sëmundje kronike duhet ta marrin terapinë rregullisht dhe nëse është e nevojshme nëse ndjejnë simptoma të kontaktojnë menjëherë mjekun e familjes ose spitalin. Shmangni qëndrimin dhe aktivitetet në natyrë. Kjo vlen jo vetëm për grupet e ndjeshme, por edhe për fëmijët dhe të rinjtë që kalojnë sa më shumë kohë jashtë, dhe veçanërisht për personat që janë të angazhuar profesionalisht dhe punojnë jashtë. Efekti i maskës është i dyfishtë, si si mbrojtje kundër grimcave të pezulluara (lundruese) ashtu edhe kundër viruseve të stinës (grip, ftohje, përfshirë SARS-CoV). Mos i hapni dritaret në shtëpinë tuaj. Përdorni një pastrues ajri”, thekson ISHP. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

lista zgjedhore

Prej sot mund të verifikoni nëse gjendeni në listën zgjedhore

termet

Regjistrohet tërmet në Maqedoninë e Veriut, epiqendra në Shqipëri

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Rritje e pagave vetëm për UShKM-në? Jeton Shaqiri sqaron se do të vlejë për të gjitha universitetet

vmro-bdi

BDI: Mickoski injoroi Amerikën, injoroi Europën, po injoron edhe të ardhmen europiane të qytetarëve

foshnje bebe

Të dhëna alarmante/ Martohen vëlla e motër në Veles se u ngatëruan gjatë birësimit

kuvendi-jashte-1024x681-1024x681-780x470-1-696x419-1

Seancë e Komisionit Parlamentar për Financim dhe Buxhet

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

zelensky tiran

Zelensky në Tiranë, Shqipëria gati për Samitin për Ukrainën

FB_IMG_1709069274434

Në Beograd sot u festua pavarësia e Republikës së Kosovës

INFO

NA NDIQ