Ndryshime në “Twitter”, Elon Musk logon me zogun do ta zëvendësojë me një “X”

INA
INA

25 Korrik, 2023

Pronari i Twitter, Elon Musk ka thënë se dëshiron të ndryshojë logon e platformës, zogun ta zëvendësojë me një “X”.

Në rrjete sociale ai ka shkruar se “dhe së shpejti do t’i lavdërojmë markës së Twitter dhe gradualisht, të gjithë zogjve”, duke nënkuptuar ndryshim të platformës.

Për më tepër ai është shprehur se zëvendësimi “duhej të ishte bërë shumë kohë më parë”.

Musk postoi një imazh të një “X” që dridhej në Twitter, dhe më vonë në një bisedë audio në Twitter Spaces, u përgjigj “Po” kur u pyet nëse logoja e Twitter do të ndryshonte.

Sipas raportimeve, sipas BBC miliarderi dëshiron të krijojë një “super aplikacion” të quajtur “X” i cili është i ngjashëm me WeChat të Kinës.

WeChat është një platformë mesazhesh dhe media sociale që është shndërruar në një nga aplikacionet më të mëdha të rajonit për sa i përket gamës së shërbimeve dhe numrit të përdoruesve.

Logoja e zogut

Që kur Musk bleu Twitter në tetor 2022, kompania ka ndryshuar emrin e biznesit në X Corp.

Faqja e internetit e Twitter thotë se logoja e saj, që përshkruan një zog blu, është “aseti ynë më i njohur”. “Kjo është arsyeja pse ne jemi kaq mbrojtës ndaj tij,” shtoi ai.

Firma zëvendësoi përkohësisht logon në prill me qenin Shiba Inu të Dogecoin, duke ndihmuar në rritjen e vlerës së tregut të monedhës meme.

Musk më vonë u akuzua për tregti të brendshme nga një grup investitorësh të Dogecoin, të cilët pretenduan se ai kishte përfituar nga rritja e vlerës së Dogecoin.

Kompania u kritikua nga përdoruesit dhe tregtarët kur Musk njoftoi në fillim të këtij muaji se do të kishte një kufi në numrin e tweet-eve në ditë që mbajtësit e llogarive të ndryshme mund të lexojnë.

Kufijtë ditorë ndihmuan në rritjen e shërbimit rival të Meta Threads, i cili kishte më shumë se 100 milionë regjistrime në pesë ditë nga fillimi.

Që kur Musk e bleu atë, kompania ka pushuar nga puna më shumë se gjysmën e fuqisë punëtore.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

apple-iphone-15-pro-3

Klientët aspak të kënaqur nga iPhone 15, kjo është arsyeja

loja-counter-strike-game

Më në fund del në treg “Counter Strike 2”

moti-1

Në retë e qiellit ka .. mikroplastikë?!

facebook-meta

Meta prezanton robotët me “personalitet”

iphone-xs-photo-650x358

Shfletuesi Vivaldi vjen në iPhone dhe iPad

PS playstation

Sony me ofertë për blerësit e Play Station 5 – publikon listën e videolojërave falas

mark-zuckerberg

Meta prezanton robotët me “personalitet”

amazon-firma-587x396-1

SHBA-ja e akuzon “Amazonin” për monopol të paligjshëm

sulmohet-bursa-kriptografike-coinmama-450-mije-perdorues-te-prekur_5c687ba63612e

Artmotion ofron shërbimin për mbrojtje nga sulmet kibernetike – DDoS

INFO

NA NDIQ