Ndryshime të reja ligjore për pushimin e lehonisë, 5 muaj për nënën dhe 4 muaj për të dy prindërit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/01/2023

Qeveria planifikon të heqë lejen e lehonisë dhe ta zëvendësojë atë me lejen e lehonisë për nënën dhe atë prindërore.

Me ligjin e ri për marrëdhëniet e punës, propozohet që nëna të ketë 5 muaj leje lehonie dhe 4 muaj shtesë pushim prindëror. E reja është se edhe babai do të ketë të drejtën e 4 muajve leje, të cilën do ta shfrytëzojë së bashku me nënën pas përfundimit të 5 muajve të parë ose në cilëndo periudhë derisa fëmija të mbushë 2 vjeç.

Përveç kësaj, është një risi që babait do t’i takojnë 15 ditë pushim me pagesë sapo të ketë një fëmijë dhe 20 ditë nëse ka disa fëmijë njëherësh.

Trençevska thotë se të gjitha mungesat e prindërve do të mbulohen 100% nga fondi. Gjithashtu, nënat pritet të kenë të drejtën e një pushimi 2 orësh, si dhe mundësi për orar fleksibël pune dhe punë në distancë.

Ndryshimet në ligj janë ende në formë drafti. Në këtë moment nuk ka një përllogaritje se sa do t’i kushtojë fondit e drejta e baballarëve për të shkuar në pushim prindëror për 4 muaj.(INA)

TË FUNDIT
4 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
5 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
5 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
6 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
7 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

ME TE LEXUARA

12 orë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti
5 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
18 orë
Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër
12 orë
Ndryshimet kushtetuese, Kasami: Për vullnetin e VMRO-së, duhet ta pyesni VMRO-në
5 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
17 orë
Rivotim në shtatë vendvotime në njësinë e pestë dhe të gjashtë zgjedhore të mërkurën
12 orë
RMV, shtetas të huaj kanë denoncuar dy policë pasi kanë kërkuar ryshfet, janë marrë masa disiplinore
4 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
16 orë
Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë

LEXO MË SHUMË

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

kuvendi-ri

A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

EVN

EVN Maqedoni bëri punë vullnetare në kuadër të aksionit ekologjik “GENERALKA WEEKEND 24”

INFO

NA NDIQ