Ndryshimet Kushtetuese, ky është kushti i Kasamit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/01/2023

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami në emisionin “360 Gradë”, deklaroi se Lëvizja BESA mbështet rrugën evropiane të Republikës së Maqedonisë së Veriut, megjithatë këmbëngul që në ndryshimet kushtetuese të përfshihet edhe largimi i 20 për qindëshit… term të cilin ai e vlerëson si nënçmues për shqiptarët që jetojnë në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

“Ne vlerësojmë se kur Maqedonia e Veriut duhet të bëjë ndryshimet e radhës kushtetuese ne vlerësojmë që është e kohës dhe e radhës që të largohet edhe ky definicion (20 për qindëshi) për ne diskriminues dhe për të cilin vlerësojmë se nuk dëmton asnjë komunitet tjetër në Maqedoni të Veriut. Lëvizja BESA në drejtim të avancimit të të drejtave të qytetarëve, me këtë rast të shqiptarëve kërkon që me ndryshimet kushtetuese të radhës të futet edhe ndryshimi i definicionit nënçmues që është 20 për qindëshi. Dhe këtë nuk e vlerësojmë në asnjë moment dhe në asnjë mënyrë si kushtëzim për ndryshimet kushtetuese që kanë të bëjnë me marrëveshjen me Bullgarinë”, deklaroi Bilall kasami, kryetar i Lëvizjes BESA./Alsat.mk

TË FUNDIT
35 minuta
“Dallëndyshja e kujtesës", rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës
2 orë
Azizi: VLEN nga sot ka plus një deputet
2 orë
VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6
2 orë
Fronti Evropian ruan deputetin e katërt në njësinë e 5-të zgjedhore
3 orë
Kosova, zyrtarisht në agjendën e AP të NATO-s

ME TE LEXUARA

1 ditë
Maturantët në dilemë për të ardhmen e tyre
8 orë
Një vit pasi u vendos në listën e zezë, Ramiz Merko u paraqit në gjykatë
2 ditë
Qeveria e re VMRO dhe VLEN, një miliardë euro për komunat
15 orë
Mbi 1,400 akademikë izraelitë kërkojnë përfundimin e luftës në Gaza
2 orë
VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6
1 ditë
Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë
10 orë
Banorët e Likovës fillojnë me paraqitjen e dëmeve bujqësore pas reshjeve të djeshme
1 ditë
Breshër me madhësi sa kokrra e arrës në fshatin Hotël të komunës së Likovës
7 orë
Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore

LEXO MË SHUMË

emin azemi

“Dallëndyshja e kujtesës”, rikthehet në Tetovën e Nexhat Pustinës

adnan azizi

Azizi: VLEN nga sot ka plus një deputet

VLEN FRONTI

VLEN i merr një deputet Frontit në njësinë 6

fronti evropian

Fronti Evropian ruan deputetin e katërt në njësinë e 5-të zgjedhore

spiunim-bullgari-nato

Kosova, zyrtarisht në agjendën e AP të NATO-s

okb

Maqedonia e Veriut në mesin e 38 vendeve bashkësponsor për rezolutën e gjenocidit në Srebrenicë

ixhet memeti

Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin

burgu-idrizove

Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji

0-ballina-2-1

Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

INFO

NA NDIQ