Ndryshimet kushtetuese, nesër takohen Kovaçevski e Mickoski

INA
INA

7 Qershor, 2023

Përfshirja e bullgarëve në Kushtetutën e Maqedonisë është tema kryesore për të cilën do të diskutojnë më 8 qershor kryeministri Dimitar Kovaçevski dhe lideri i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski.

Takimi i lidershipit do të mbahet në Klubin e deputetëve në Shkup.

Ndryshimet kushtetuese janë të nevojshme për të vazhduar integrimin evropian të Maqedonisë së Veriut. Mirëpo, për ndryshimin e Kushtetutës nevojitet një shumicë prej dy të tretash në Parlamentin prej 120 anëtarësh dhe për momentin shumica nuk i ka votat e nevojshme, sepse partia më e madhe opozitare VMRO-DPMNE kundërshton ndryshimet e Kushtetutës.

Mickoski në prag të takimit në profilin e tij zyrtar në Facebook ka shkruar se mbajtja e një takimi lidershipi do të kishte kuptim nëse prej tij do të dilte një përfundim konkret. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_5660

Dega e Alternativës në Tetovë zgjodhi kryetarin e ri

IMG_5658

Muhamed Lala zgjidhet kryetar i FRASH – Tetovë

IMG_20231001_191904

Klubi “Bashkimi2002” nga Kumanova shkëlqen në turneun ndërkombëtar, 8 medalje të arta

pensionist

Prej nesër fillon pagesa e pensioneve, me rritje prej 5.3%

bilall kasami

Kasami: Nuk do të votojmë për ndryshimet Kushtetuese, kërkojmë të hiqet 20%

iphone dyqan

Sa rroga nevojiten për iPhone 15 në Maqedoni dhe në rajon

market

AUV: Ushqimi që importohet në RMV – i sigurtë!

Digital era Romaing

Prej sot roamingu me BE më lirë për qytetarët e Maqedonisë së Veriut

mickoski

Mickoski: Deputetët do të largohen nga Kuvendi nëse qeveria provon ta miratojë Ligjin për amnisti me procedurë të shkurtuar dhe flamur evropian

INFO

NA NDIQ